Общество

Военната цензура и технологичния отпор в Русия

Путин забрани на медиите, които са подопечни на държавата, да използват думите "война" и "агресия", а независимите бяха принудени да преустановят работа. 

Военната цензура и технологичния отпор в Русия

Протест в Москва срещу войната в Украйна.  Снимка: Konstantin Zavrazhin/Getty Images

Докато в социалните мрежи се успокояваме, че все още няма военна диктатура в Русия и съществува някакъв шанс за по-бърз развой на войната, то в страната вече с нов вид ограничение - военната цензура. Путин забрани на медиите, които са подопечни на държавата, да използват думите "война" и "агресия", а независимите бяха принудени да преустановят работа. 

Военна цензура

Британската обществена медия BBC например заяви, че временно ще спре работата на всички свои журналисти, които се намират на територията на Русия заради въвеждането на нов закон, който може да доведе до осъждане на затвор за всеки, който умишлено разпространява "фалшиви" според руската държава новини.

Със същите мотиви и руският вестник "Новая газета", който в първия ден на руската инвазия се обяви против войната и чийто редактор Дмитрий Муратов беше един от носителите на миналогодишната Нобелова награда за мир, обяви, че ще премахне материалите за войната на Русия в Украйна от уебсайта си поради цензура. Медията ще продължи да съобщава за последствията, пред които е изправена Русия, включително задълбочаващата се икономическа криза и преследването на дисиденти.

"Военната цензура в Русия бързо премина в нова фаза: от заплахата за блокиране и закриване на издания (почти напълно приложена) тя премина към заплахата от наказателно преследване както на журналисти, така и на граждани, които разпространяват информация за военни действия, различна от прессъобщенията на Министерството на отбраната. Няма съмнение, че тази заплаха ще бъде осъществена", пише изданието в съобщение до читателите.

Спрян достъп до Facebook

Федерална служба за надзор в сферата на съобщенията, информационните технологии и масовите комуникации, известна като Роскомнадзор, реши да блокира американската социална платформа Facebook в отговор на блокирането на акаунти на руски медии. Съобщението на Роскомнадзор гласи следното:

"На 4 март 2022 г. беше взето решение да се блокира достъпа до мрежата на Facebook (собственост на Meta Platforms, Inc.) на територията на Руската федерация."

Според службата от октомври 2020 г. са регистрирани 26 случая на дискриминация на руски медии и информационни ресурси от страна на Facebook.

"През последните дни социалната мрежа ограничи достъпа до акаунтите на телевизионния канал "Звезда", агенция РИА Новости, "Спутник", "Русия днес", информационните ресурси Lenta.ru и Gazeta.ru", съобщиха от министерството.

PayPal "санкционира" Русия

Ограниченията, които руският държавен апарат налага са незначителни в сравнение с "наказанията", които редица компании наложиха на агресора. Платформата за онлайн плащания PayPal съобщи рано днес, че спира услугите си в Русия, като посочи за причина за решението си "сегашните обстоятелства", предаде агенция "Ройтерс", цитирана от БТА. PayPal се присъедини към много други финансови и технологични компании, които преустановиха операциите си в Русия след инвазията в Украйна.

"С оглед на сегашните обстоятелства ние спираме услугите на PayPal в Русия", заяви председателят и главен изпълнителен директор на компанията Дан Шулман в своя позиция. Той добави, че

"платформата се присъединява към международната общност в осъждането на военната агресия на Русия в Украйна".

PayPal престана да приема нови потребители в Русия още в сряда. Говорител на компанията каза, че техническата поддръжка на тегленето на пари ще продължи за определен период от време, за да се гарантира, че при процеса на преустановяване услугите на компанията са спазени всички закони. 

Украинското правителство призоваваше компанията да прекрати дейността си там и да му помогне в набирането на финансови средства. Вчера PayPal заяви, че от началото на инвазията, компанията е помогнала за събирането на повече от 150 милиона долара за благотворителност в подкрепа за Украйна. 

Оттеглянето на Microsoft 

Американският софтуерен гигант Microsoft обяви в петък, 4 март, че спира новите продажби на свои продукти и услугите си в Русия след ескалацията на конфликта между Москва и Киев. В допълнение към спирането на новите продажби, Microsoft прекратява много аспекти на бизнеса си в Русия в съответствие с правителствените санкции, каза президентът на компанията Брад Смит, цитиран от БТА.

Microsoft Office преди това деактивира поддръжката на руския език в мобилното си приложение за смартфони с Android, съобщи ТАСС.

По-рано един от най-големите разработчици на софтуер, американската компания Oracle обяви спиране на работата в Русия. Някои големи компании, включително Apple, Nike и Dell Technologies, прекъснаха връзките си със страната, след като западните държави наложиха санкции срещу Москва след инвазията, припомни "Ройтерс".