Общество

С музика срещу хомофобията

Полски музиканти в защита на ЛГБТ обществото

С музика срещу хомофобията

През август улиците на Варшава бяха оцветени от рисунки на дъги, цветни костюми и банери с надпис „Танцуваме заедно, борим се заедно“ в знак на подкрепа на ЛГБТ общността в Полша. Причината – общността протестира срещу полицейско насилие, проява на хомофобия и ареста на Марго Шутович, съоснователка на активистката организация LGBTQ + Stop Bzdurom. Арестът се случи на 7 август и отприщи вълна от съпричастност не само от представители на ЛГБТ обществото, но и от хора на изкуството, които искат да подкрепят борбата за равни права и нормално отношение към всеки човек с различна сексуална ориентация от хетеросексуалната.  

Изпълнители от музикалната ъндърграунд сцена подкрепиха призивите – сред тях са диджеят VTSS, музикалният клуб Projekt Lab, Oramics и лейбълът Brutaż, които организираха партита и концерти под слогана „Танцуваме заедно, борим се заедно“. Те излизат от рамките на столицата – местни музиканти от експериментална музикална сцена в Краков, Познан и Гданск се обединиха в общо политическо послание.

Един от тях е диджеят и продуцент Avtomat, който бе арестуван по време на протест в защита на Марго Шутович и правата на ЛГБТ общността. Веднага след като беше освободен от ареста, той изнесе концерт и разказа пред The Guardian, че това е „най-агресивният сет, който някога е правил.

Най-голямата неправителствена организация в света, която се занимава със следене за спазването на човешките права – Human Rights Watch, излезе с позиция срещу насилието над активистите в Полша и обяви, че правителството извършва насилствена репресия над инакомислещите, демонстрира хомофобия, като управляващата в момента партия „Право и справедливост“ се е ангажирала да се „бори“ с ЛГБТ „идеологията“, за да защити така нареченото традиционно полско семейство.

Последната година бе особено тежка за ЛГБТ общността в Полша и по други причини – две трети от градовете в страната се обявиха за „зони без ЛГБТ“. През юли пък двама мъже и жена бяха жестоко пребити пред гей клуб в Краков. Седмица след побоя новият директор в Ujazdowski, една от основните културни институции в Полша, ангажира неонацистка унгарска група, която да свири на първото му събитие. То бе отменено след вълна от протести, но крайните обществени нагласи остават.

Хип-хоп изпълнителят Bella Ćwir разказва, че в страната има все по-малко места, на които ЛГБТ се чувстват в безопасност. „Постоянно се случва полицаи да се я появяват на наши партита под претекст, че проверяват броя на хората във връзка с мерките срещу коронавируса. По време на протестите пък полицаи тормозеха транссексуални жени“, добавя още пред The Guardian.

Пънк бандата Siksa пък издаде песен в подкрепа на общността, а във видеото към нея са използвани записи от сцени на насилие по време на протестите през август. Участниците във видеоклипа пък носят маски не само заради COVID-19, но и за да предпазят самоличността си от страх, че могат да бъдат преследвани.

От 2015 г. насам антигей настроенията в Полша се засилват – политиците открито се обявяват срещу тази общност, а опитите за провеждане на прайд са проваляни всяка година. Има и антигей фондации, една от които организираха кампания с микробуси във Варшава, които да се асоциират с педофилията, но редом с нея бе поставен и хомосексуализмът. Към момента все още е незаконно сключването на еднополови бракове и граждански съюзи, а според вътрешното законодателство защитата от престъпления от омраза не обхваща насилие на база пол или сексуална идентичност.

 

Къде отиват „децата на дъгата“, когато няма Прайд?