Общество

Италианците - „новите бедняци“ заради коронавируса?

Общество

Италианците - „новите бедняци“ заради коронавируса?

Италианците са застрашени от драстично увеличение на бедността, след като страната бе една от най-тежко засегнатите от коронавируса в света. По данни на Колдирети, фермерска асоциация, около 1 милион души са сериозно застрашени от бедност, пише The Guardian. Катализатор на икономическите проблеми е парализирането на туристическия и ресторантьорския бизнес, както и този, свързан с организирането на частни събития и партита. Именно тези типове бизнес са водещи в страната.

Свидетелство за наченките на финансовите проблеми е ситуацията, която се наблюдава в римския квартал Трастевере. Там опашката пред обществената кухня върви по-бавно и е по-дълга отколкото преди началото на пандемията. Отново пред The Guardian управителката на кухнята с благотворителна цел твърди, че преди няколко месеца раздадените ястия са били 300 на ден. Днес те са 500. Освен традиционните посетители – бездомниците, се появяват и непознати лица. Това са хора, изгубили приходите си или несемейни, които няма на кого да разчитат. Новите лица в Трастевере са част от този 1 милион, за който вече споменахме.

В близост до обществената кухня се намира и историческият дворец Казино дел Бел Респиро. Там премиерът Джузепе Конте проведе дискусия за спасяването на националната икономика. По думите му е вероятно Италия да надхвърли прогнозния дефицит от 10% на вътрешната продукция. Конте заяви също, че мерки като превенция на съкращенията в застрашени сектори (като туризма) не могат да чакат до септември. Тогава ще бъде представен подробен план за рестарта на икономиката.

За малкия бизнес и едноличните търговци обаче предложенията на Конте няма да имат почти никакво значение. Бюрократичната система на Италия е причина едва 30% от компаниите да получават обещаното финансиране. Затова все още много собственици на бизнес са в очакване да получат своите гарантирани заеми. Да получат своите пари, очакват и хиляди работници, принудени да излязат в платен отпуск.

И докато лидерите се стараят да стабилизират икономиката, грижата за нуждаещите се е поета от благотворителните организации. В римските супермаркети например има нова инициатива – spesa sospesa. Клиентите на магазините могат да купуват хранителни стоки, които впоследствие се раздават от благотворителните организации. Съпричастност към хората в нужда прояви дори папа Франциск, който през последната седмица основа фонд за подкрепа на социално слабите семейства. 

„Нона Рома“ е една от благотворителните организации, които раздават храна. Според техни статистики броят на семействата, получили помощ, е 7 500 в сравнение с 300 преди кризисната ситуация. Доброволецът Алберто Кампая е на мнение, че италианците са „новите бедняци“. В подкрепа на твърдението му е фактът, че много от безработните са хора, извършвали работа в частни домове или други, които са били с несигурно работно място още преди пандемията. Кампая посочва също, че правителството трябва да се погрижи за увеличението на основния доход, както и да помогне на хората, които плашат наеми.

Ако очакваните помощи от спасителния фонд на Европейския съюз бъдат одобрени, средствата няма да бъдат разпределени до 1 януари. На свои ред страните членки трябва да докажат, че парите няма да бъдат похарчени за други цели. За целта трябва да предложат инвестиционни проекти, които в дългосрочен план да допринесат за икономическия растеж. Дотогава единственото финансиране, което Италия може да получи, идва от друга програма на ЕС, която предлага предимно допълнителни средства за принудителните платени отпуски. Отварянето на бизнеса също не е добра възможност – вече отворените обекти се сблъскват с липсата на клиенти, а разходите са по-големи от всякога. Представители на малкия бизнес твърдят, че последиците от ситуацията ще бъдат усетени най-силно през есента.  

 

Сгреши ли Швеция в подхода си към коронавируса?