Начин на живот

Топ туристически дестинации слагат лимити срещу свръхтуризма

Топ туристически дестинации слагат лимити срещу свръхтуризма

Полиняно а маре е едно от малките кокетни и много популярни плажчета в Пулия, Италия, където за да намериш място, трябва да дойдеш наистина рано.
Снимка: Христо Тодоров

През последните години Бали стана едно от най-посещаваните места на планетата. След като във филма „Яж, моли се и обичай“ действието се развиваше именно на Острова на Боговете, локацията стана истински туристически хит, както се случи и с тайния плаж от филма с Леонардо ди Каприо - „Плажът“. Но каква е цената на тази свръхпопулярност?

Милиони туристи от цял свят се стичат на острова, а той е деликатна екосистема. Все повечето нахлуващи посетители не се интересуват толкова от биоразнообразието или опазването на чистотата на водата и земята. Още по-малко се интересуват от това, че хората идват тук, за да намерят уединение и пълно изолиране от останалия свят. На практика се получава точно обратното – шумни тълпи, напрежение, пренатоварени пътища и плажове, невъзможност всички хотели и ресторанти да поемат желаещите клиенти.

Затова властите в Индонезия обмислят да наложат ограничение за броя туристи, които да идват в Бали. Като първа мярка се обсъжда не малка туристическа такса, особено за посетителите с една или няколко нощувки. Идеята се хората да отсядат за по-дълъг престой, за да могат да се потопят изцяло в атмосферата на Бали и да си отпочинат. По този начин островът вече няма да е евтина дестинация, която привлича хората на живота, но без особени обноски.

Втората мярка е, че островът забранява автомобилния транспорт, след като стотици туристи бяха заловени да управляват мотори, коли и ATV без документи, без каски и в нетрезво състояние. За да се елиминират всички тези проблеми, властите премахват автотранспорта генерално.

Третата мярка е да се пресече установяващото се движение на дигитални номади, които идват за кратко, работят, но не допринасят за благоденствието на острова по никакъв начин. С това ще се пресече и издаването на фалшиви индонезийски документи на чужденци, които пребивават едва седмици на Бали, било то и всяка година, но на практика не плащат и данъци като индонезийски граждани.

Ето и кои туристически дестинации също наложиха ограничение за туризма:

Венеция

Градът на гондолите от години се оплаква от свръхтуризма и лайнерите, които изсипват хиляди туристи всеки ден, които идват, създават огромни тълпи, напрежение и боклук и нито нощуват във Венеция, нито дори остават да се хранят. Затова властите търсят начин да въведат немалки такси за дневни посещения, както и ограничения за броя хора и особено  за големите кораби, които да не могат лесно да акостират край бреговете на древния град.

Мачу Пикчу

Властите в Перу определиха лимит от максимум 2500 души дневно, които ще могат да посещават Мачу Пикчу. Мярката цели консервация на природата и археологическите останки, след като с идването на масовия туризъм десетки хиляди  хора идват тук всеки ден, но мястото не може да се справи с огромния наплив, нито е пригодено за голям поток от хора поради своята непристъпност на природата и пътищата. Лимитите ще създадат ред за свръхтуризма.

Вижте още кои туристически дестинации се задушават от ствъхтуризма: