Момичешки тайни

Внимание, опасност от социално състаряване!

Ефективно премахване на Facebook бръчки, Insta-мимики и двойни sms-брадички.

Едно selfie тук, друго story там, a ето и коментарче за теб и мен - searchloadingsendlikebrowse, още и още. Това е синтезирано описание на активното ни ежедневие, което се отразява не само на мобилните ни устройства, но и оставя следи по лицата ни. 

Почти всяка една от нас, в един или друг момент, се поглежда в огледалото и установява, че кожата й не е така сияйна и еластична, както преди. Забелязваме образувалите се мимически бръчици, потъмнелия тен и сенките под очите. Другите просто не смеят да си признаят. Това наричат учените “огледален момент”. Кодово название за процеса на преждевременно състаряване на кожата. Ново проучване бе осъществено във Франция, чийто резултати разкриват този нео-феномен, неговите фактори и дейностите, свързани с него.

Изследването бе направено от консултантската и изследователска компания Kantar Health за лабораториите Merz и бе проведено в десет страни. Вследствие на което учените установяват, че т.н. “огледален момент” настъпва около 34 годишна възраст, когато мерилото ни за естетика и красота е на максимална степен. Тогава намерението ни да се обърнем към естетичните процедури е по-сериозно от преди. В тази връзка излиза, че в Европа естетичните и анти-ейдж терапии се възприемат като метод за разкрасяване, докато в Азия (например) са приети като превантивни грижи. Резултатите показват, че 88% от респондентите искат да изглеждат привлекателни за възрастта си, 77% смятат, че са подмладени и 49% прибягват към тях, за да дадат тласък на кариерата си (11% са мъже). 

Нео-фил(т)ър срещу Facebook бръчки и Insta-мимики

Според последните статистически данни 72% от французите имат смартфон, а 24% от тях прекарват по два часа и повече на ден в мрежата. 45% от тях имат усещането за натиск, когато са онлайн в интернет и социалните мрежи.  

Фактът, че дори в движение сме вперили поглед в екрана на мобилното ни устройство, с наведена глава, допринася за състаряването, отпускането и изтощаването на кожата. Не случайно се появяват бръчки, торбички и сенки под очите, особено при слънчево време. Затова и все по-млади хора прибягват към козметични решения и се консултират със специалисти от бранша. До такава степен феноменът “огледален момент” е разпространен, че американските медии го наричат и “Facebook мръщене” (Facebook frown) и “Sms брадичка” (Тext neck).

Професията също има значение

Проучването на Merz установява и професиите, които допринасят за преждевременното състаряване на кожата. По този въпрос, най-песимистични са французите, които са 45% да смятат, че работата влияе негативно на кожата. Още данни: 86%  от респондентите се чувстват стресирани в ежедневието; 87% смятат, че то има отрицателно въздействие върху външния им вид, а 59% твърдят, че състареното им излъчване пречи на кариерното им развитие.  

Основните сектори, засегнати от преждевременното стареене са: издателската дейност, журналистиката (87%), енергетика, маркетинг, реклама и връзки с обществеността (81%), както и ресторантьорството (84%). А на последно място застават изкуствата и актьорското майсторство с 56%. 

Да, съвременната ни среда е критична, стресът наранява, социалните мрежи състаряват. А решението е в наши ръце. Следващият път, когато се усмихнете към своето мобилно устройство, нека причината е натискането на тъч-бутона “turn off”. 

Четохте ли?

Дерматологът може да постигне хирургичен ефект с филъри