Звезди

Първата българка с олимпийски медал по бокс - дали ще е златен?

Токио 2020

Снимка: Buda Mendes/Getty Images

България ще има финалист в бокса на Олимпийски игри след 25 години отсъствие от почетната стълбичка в тази дисциплина. Това се случва благодарение на Стойка Кръстева, която победи представителката на домакините Тсукими Намики с 5:0 на полуфиналите в категория до 51 кг на олимпийския ринг.

Така в събота на 7 август в 8:15 часа тя излиза на финал срещу Босе Чакъроглу от Турция.

До този момент Стойка беше безкомпромисна със съперничките си. Туркинята е добре позната на нашето момиче, след като вече са се срещали на големи първенства и имат поделено надмощие. Бусе е Европейска шампионка от Мадрид 2019, като през същата година спечели Европейските игри в Минск и зае второ място на Световното първенство в Улан-Уде.

През 2012 г. Стойка беше първата жена от България, която се явява на Олимпиада по бокс (в Лондон).

А сега ще е първата българка с олимпийски медал в дисциплината.

За последно български боксьор стигна финал на олимпийските игри в Атланта. Тогава Даниел Петров спечели златото в категория до 48 килограма, а Серафим Тодоров (57 кг) и Тончо Тончев (60 кг) грабнаха сребърни отличия.

Кръстева е двукратна носителка на сребърен медал от световно първенство и два пъти на златен от европейско.

Как Стойка Петрова стана Стойка Кръстева

Българката, родена в Добрич през 1985 г., вече е един от най-обичаните спортисти в страната, но в началото я познавахме с моминското й име - Петрова.

На 12 юни 2018 г. боксьорката имаше два повода за радост. Тя получи предложение за брак от приятеля си, докато се бе качила на почетната стълбичка в деня, в който стана за втори път европейска шампионка. След като най-опитната ни състезателка изслуша националния химн на страната в чест на спечелената от нея европейска титла в категория до 54 кг от 11-ото континентално първенство за жени, приятелят й Борил Кръстев се приближи до стълбичката.

Той коленичи и поиска пред цялата зала "Асикс Арена" ръката на шампионката.

Трибуните се разтресоха от бурни аплодисменти и щастливата Стойка каза "Да".

"Това е човекът, който цял живот съм търсила, така че му казвам "Да" – заяви тогава пред медиите Стойка, а година и един месец по-късно двойката официализира решението си да създаде семейство.

През юли 2019 г. те вдигнаха автентична българска сватба в тетевенския Балкан. Младоженците, заедно с всички гости, бяха облечени в традиционни за района народни носии.

А ето и как от Българската федерация по бокс поздравиха шампионката след победата на полуфинала днес: