Звезди

Пол Маккартни нарече "мокрите пазари" в Китай средновековна практика

Маккартни сравнява пазарите, които предлагат екзотични животни, с "атомни бомби"

Пол Маккартни нарече "мокрите пазари" в Китай средновековна практика

Снимка: Ultimate Classic Rock 

След множеството послания за справяне с кризата COVID-19, отправени от знаменитости, легандарният музикант от The Beatles и активист за правата на животните Пол Маккартни също се включи с изявление по темата. Той остро критикува случващото се в Китай, но все пак вярва в положителната промяна. 

Пред американския радиоводещ Хауърд Стърн Маккартни изтъква като причинител на ситуацията така наречените "мокри пазари" (името идва заради почистването на подовете с маркучи), където могат да бъдат открити месо, рибни продукти или диви животни, отбелязва The Gardian

"Наистина силно се надявам, че ситуацията, в която сме поставени, ще накара китайските власти да си кажат: "Добре, приятели, тук наистина трябва да спазваме хигиена". Нека си го кажем: средновековно е да се ядат прилепи", споделя изпълнителят вегетарианец пред Стърн. И продължава: "Не би било зле, ако можехме да обвиним пазарите само и единствено за този проблем. САРС и птичият грип също ни сполетяха... И защо? Заради тези средновековни практики... Последствията трябва да бъдат поука и двигател на промяна за пазарите".

Коментарът на Маккартни е във връзка с теориите за произхода на коронавируса. Най-разпространена сред тях (но непотвърдена) е, че заразата е тръгнала от прилеп в подобен пазар, чието месо не е преминало през термична обработка. Твърди се, че необработеното месо е предало заразата на човек. Според друга теория месо алангле от панголин е причинител на пандемията. 

Запитан за ползата от петициите, които текат срещу работата на мокрите пазари, Маккартни отговаря: "Има огромна нужда от тях. Когато дори отчасти знаем какво се случва там, усещането е все едно ти пускат атомни бомби. Разбирам, че това са традиции: хората винаги са имали пазарите и това е начинът, по който се случват нещата. Но и робството също е било начин. Все някога идва момент за промяна".

Легендарният композитор на The Beatles дава надежда, привеждайки пример с предишни кризисни моменти. "Преживели сме различни кризи, но тази е първата, която ни удря всички ни по едно и също време. Признавам, че е страшно. Но аз съм от поколението на годините след Втората световна война. Родителите ми са я преживели и духът, който споделяха, бе: ще вървим напред каквото и да ни коства, ще направим нужното, ще се стегнем и ще опитаме да запазим щастието си. От този дух те са имали нужда тогава. Ние също."

В интервюто Маккартни отчита нарастващото гражданско недоволство във Великобритания. Но въпреки това вярва в добротата на хората. И "тя, слава богу, си проличава".

Пред Стърн Пол Маккартни споделя и тъгата си по отмяната на концерт в Гластънбъри. "Разочароващо за мен е, че хората са закупили билетите си в очакване да разнообразят лятото си с нещо интересно. И изведнъж всичко пропадна. Тъжно е и за нас, защото го очаквахме с нетърпение", разказва изпълнителят. 

В момента Маккартни прекарва времето на карантина в Съсекс заедно с дъщеря си Мери и семейството ѝ, като е "принудително разделен" от съпругата си Нанси Шевъл. Тя се намира в Ню Йорк.

Автор: Драго Петков

 

Кориците на списанията по света имат да ни кажат нещо