Ретро

Как една американка в Париж създаде най-известната книжарница в света

През 1944 г., Хемингуей лично "освободил" и Shakespeare and Company.

Как една американка в Париж създаде най-известната книжарница в света

Едва ли има човек, който може да чете и да не е чувал за книжарница Shakespeare and Company в Париж. Това място, освен че е сред топ забележителностите, е и най-известната книжарница в света. А за тази титла конкуренцията е сериозна – от Libreria Acqua Alta във Венеция до Atlantis Books в Санторини, а и поне няколко отвъд океана, като The Strand в Ню Йорк например.

Зад Shakespeare and Company стои Силвия Бийч – една американка в Париж! В началото на XX век тя превръща книжарницата си в интелектуално средище на личности като Хемингуей, Джуна Барнс, Джеймс Джойс, Джеймс Болдуин, Езра Паунд, Гертруд Щайн и много други.

Силвия Бийч остава в историята със смелостта да публикува „Одисей“ на Джойс. На нея отчасти дължим и откриването на Хемингуей като писател – тя е настоявала да се публикува първата му книга „Три истории и десет поеми“ (1923 г.), а после я е продавала в книжарницата си.

Американката останала в Париж през Втората световна война, а когато на прага на Shakespeare and Company се появил нацистки офицер, за да си купи „Бдение над Финеган”, тя отказала да му я продаде. Той й дал време да размисли до другия ден, но Силвия Бийч предпочела да затвори книжарницата завинаги още същата вечер. Преди това пренесла сама всички 5000 книги в апартамент наблизо, а сутринта нацисткият офицер открил помещението празно.

Силвия Бийч е родена в Балтимор, Мериленд, през 1887 г., прекарала е по-голямата част от живота си в Париж. Първо, няколко години с родителите си, а по-късно се върнала сама, за да учи съвременна френска литература. Докато правела проучване, попаднала на книжарницата библиотека La Maison des Amis des Livres на улица Odeon. Там се запознала и се влюбила в една французойка – Адриен Мониер. Освен много интересна и екстравагантно облечена, тя е била първата жена собственик на книжарница библиотека изобщо. Двете прекарали заедно 36 години, до смъртта на Адриен.

В началото Силвия искала да отвори клон на книжарницата на Адриен в Ню Йорк, но нямала почти никакъв капитал (освен 3000 долара от майка си). В Париж наемите по това време били далеч по-ниски и затова се спряла на идеята да отвори книжарница библиотека за литература на английски език в Париж. Така се родила първата Shakespeare and Company на улица Dupuytren 8. Силвия бързо станала много популярна и сред французи, и сред голямата група американци в Париж. През 1921 г. разширила дейността си и преместила книжарницата на улица Odeon 12. Именно там, през 1922 г., решила да помогне на Джеймс Джойс и да издаде „Одисей“. Днес на това място има възпоменателна плоча, на която е посочен и апартаментът, където е отпечатан романът.

По време на Голямата депресия книжарницата оцелявала най-вече заради подкрепата на приятели на Силвия. През 1936 г. Андре Жид имал гениалната идея да организира известни писатели в специален клуб – „Приятели на Shakespeare and Company“. Хората плащали по 200 франка годишно, за да посещават литературни четения в книжарницата, а списъкът на писателите бил достатъчно интересен, за да бъдат постоянно заети всички 200 места.

По време на Втората световна война книжарницата затворила, а Силвия скрила книгите в апартамент над книжарницата. Хемингуей символично „освободил“ Shakespeare and Company през 1944г., но книжарницата никога не отворила отново. Адриен се самоубила през 1955 г., а през 1956 година Силвия издала мемоарите си в Shakespeare and Company, където описала от първо лице съзвездието литературни таланти, интелектуалци и личности, свързани с нейната книжарница. 

Силвия умира през 1962 година. Десет години по-рано американецът Джордж Уитман е отворил друга книжарница, която през 1964 г. в чест на Силвия Бийч преименува на Shakespeare and Company. Това е и книжарницата, която туристите посещават днес. Намира се на Rue de la Bûcherie. След смъртта на Джордж книжарницата е наследена от неговата дъщеря Силвия Бийч Уитман. Тя носи името на Силвия Бийч – американката в Париж, създала най-известната книжарница в историята.