Днес отбелязваме Международния ден на театъра. Изкуство, което се заражда у нас още преди Освобождението с малки стъпки от страна на културни дейци. Народно читалище „Добри Войников“ е основано в началото на 1856 година в град Шумен и в него през същата година, август месец, се поставя и първото в страната ни театрално представление. Това била преведената от гръцки комедия „Михал Мишкоед“.
Началото на българския театър бележи името на Добри Войников (1833 – 1878). Той е български възрожденски учител, драматург, общественик и журналист, музикален и театрален деец. Добри е и първият български режисьор и автор на театрални пиеси, като най-известна от тях е „Криворазбраната цивилизация“ от 1871 г.
Според някои исторически източници, данни за играни театрални представления има от по-рано. В свое писмо известния арменски търговец и пътешественик хаджи Минаса издава свой пътепис във Венеция през 1830 г., в който посочва, че в местното театро в Шумен през 1813 г. е било дадено "вечерно зрелище", в което играели трима мъже. На спектакъла присъствали гръцки духовници.
Първият професионален театър в България обаче е създаден по-късно, през 1881 г. в Пловдив. Двамата французи на име Босси и Брюн създават хотел в бивша бейска къща, която превръщат в хотел. За да се конкурират с два други хотела в града и да предлагат нещо по-различно, те решават да направят в двора на къщата нова сграда – за театрални представления. Така се появява първият театрален салон у нас. Той се казва международен театър „Люксембург“. Това се случва близо 20 години, след като в България са изиграни първите театрални постановки.
има още...