Ретро

Историята на "Майчин дом"

Ретро

Историята на "Майчин дом"

Снимка: Университетска акушеро-гинекологична болница "Майчин дом"

"Майчин дом" е най-голямата АГ болница в страната, въпреки че в нея се раждат все по-малко деца, но това е демографски проблем, касаещ цялата страна. 

Историята на "Майчин дом" привлече вниманието, след като на връх 1 юни в Народното събрание бе открита тематична изложба с архивни кадри и документи на здравното заведение. Малко след официалното откриване на изложбата се случи така нареченият бой в парламента, който по-скоро бе една ненужна и истерична препирня. И все пак, какво знаем за историята на "Майчин дом"?

В документалната експозиция са показани малко известни архивни документи за най-ранната история на болницата чак до наши дни.

Идеята за първата специализирана АГ болница е на Княгиня Мария-Луиза, която през 1883 г. решава да построи със свои средства "Матерните". Началото на строежа е през 1896 г., а официалното откриване на първата специализирана акушеро-гинекологична болница Майчин дом "Княгиня Мария-Луиза", се осъществява на 19 ноември 1903 г. в присъствието на Цар Фердинанд, депутати, дипломати, министри, духовенството и граждани.

Първият управител на болницата е д-р Димитър Стаматов, научаваме от сайта на "Майчин дом".

В рамките на новоизградената сграда, той разкрива първоначално три отделения с общо 40 легла - 20 акушерски и 20 гинекологични. По-късно разбирайки необходимостта от самостоятелно инфекциозно отделение, той успява още през 1906 г. да реализира пускането му в експлоатация. Родилната зала е малка - с 1 легло, свързана с малката операционна, до която е голямата операционна. Водопроводната мрежа обхваща всички помещения на болницата, а всяко отделение е снабдено с резервоари за вода с обем от 3 куб. м. Осветлението е електричество. Болничното бельо е достатъчно и добро, чистотата - забележителна. Изобщо, структурно и функционално д-р Стаматов устройва болницата така, че осигурява възможно за времето си модерен лечебен процес.

Снимка: Университетска акушеро-гинекологична болница "Майчин дом"

Д-р Стаматов прави енергични постъпки и за канализиране на квартала, а с него и на болницата, както и за превръщане на пустеещото поле пред фасадата на болницата в градина — сегашната градина пред стария "Майчин дом".

В продължение на 20 години, единствената в страната акушеро-гинекологична специализирана болница, под ръководството на проф. Стаматов, се утвърждава като признат център за най-квалифицирана акушеро-гинекологична помощ и база за обучение на студенти и лекари по специалността. Общият леглови фонд е 160 легла. Броят на ражданията се движи между 1800 и 2400. на гинекологично болните - между 600 и 1000. амбулаторните прегледи надхвърлят 10 000, акушерските операции достигат средно 250, а гинекологичните - 650. Номеклатурата на операциите включва всички утвърдени в западните клиники хирургични интервенции.

Днес д-р Димитър Стаматов е признат за патриарх на българското акушерство и гинекология и името му завинаги ще остане в историята. След него с управлението на болницата временно е натоварен д- р Асен Петров, а от 19.12.1907 г. за управител е назначен д-р Методи Славчев, който преустройва болницата и доусъвършенства лечебната и дейност.

 

Главната акушерка на Майчин дом: Полека се разрушава патриархалният модел