Ретро

Перлите на София: Централата на ДЗИ, бившето Чиновническо осигурително дружество

На ъгъла на улица „Георги Бенковски” и булевард „Цар Освободител” се намира една от най-красивите сгради в сърцето на София. Това е централата на ДЗИ.

Перлите на София: Централата на ДЗИ, бившето Чиновническо осигурително дружество

На ъгъла на улица “Георги Бенковски” и булевард “Цар Освободител” се намира една от най-красивите сгради в сърцето на София. Това е централата на ДЗИ. Днес компанията я приема за свой символ, а зданието е обявено за паметник на културата.

Десет години след изграждането му неговата фасада откъм бул. “Цар Освободител” е изчистена от декорацията, за да се постигне уеднаквяване и получаване на единен характер с хотелския комплекс “България”. Внушителната ъглова постройка е издигната през далечната 1926 г. Там навремето се е помещавало Чиновническото осигурително дружество.

Шестетажната сграда завършва с осемстенен купол с уникална скулптурна композиция от три фигури и часовник. Скулптурното изображение на здрава българка с две деца символизира труда на народа и грижата му за бъдещето. Известният скулптор Иван Лазаров възлага изпълнението на творбата на Тодор Делирадев. Композицията е направена от бял врачански мрамор и се извисява като логически завършек на тясната ъглова фасада. Сюжетът на монумента безспорно отговаря на предназначението на сградата.

Зданието е с компактен обем и ъглово подчертаване с кула. След време куполи и кули от този тип ще придобият важна роля като акценти в архитектурата на цяла София. В миналото кулата, висока 45,5 м, е държала първенство по височина.[[quote:0]]Получен е архитектурен синтез между сграда и художествена фигура по новаторски начин. Срещу зданието на някогашното Чиновническо осигурително дружество се е намирала вече построената Руска църква “Св. Николай Чудотворец”, а на ъгъла на “Раковски” и “Цар Освободител” пък е било прочутото писателско кафене – средище на градската интелигенция.

Построяването на сградата е дело на Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество, в което членове на Управителния съвет са били някои от най-видните личности и политици на България. Сред тях фигурират имена като Кирил Попов, Тодор Влайков, Андрей Ляпчев.

Постройката се намира на стратегическо място в непосредствена близост до Царския дворец и това е причина за внушителния й външен вид. Финансирането на строежа се поема от Дружеството, а уникалната външна и вътрешна архитектура е възложена на архитектурното бюро на Георги Фингов, Димо Ничев и Никола Юруков. Всички декоративни детайли на фасадата и цялостният й облик са решени в стил късен сецесион, чийто виден представител е арх. Фингов.

Оформянето на входовете, мансардния етаж, арковидните прозорци, балюстрадите и главния корниз е силно въздействащо. Сградата е масивна, със стоманобетонни плочи и греди. Стълбищата са също от стоманобетон, а покривната конструкция е дървена с ламаринено покритие. Всички използвани строителни материали по фасадите и интериора са български, но много скъпи: мрамор, ковано желязо, каменна облицовка, дървени ламперии, оригинална дъбова дограма.

Постройката има шест етажа и конструкция от подсилен бетон. Тя се състои от мазе, приземен етаж, шест основни етажа и подпокривен етаж, който сега е реконструиран в кафе-клуб. На партера се намира паричният салон, рецепцията и три административни стаи. Първият етаж е реконструиран като приемна за клиентите и седем стаи за служителите. Вторият и третият етаж, заедно с ниското крило на сградата, гледат към улица “Бенковски” и общо имат четири студиа, две заседателни зали и 26 административни стаи. Петият и шестият етаж имат по едно студио и 22 стаи всеки.[[more]]Разгънатата застроена площ на цялата сграда на ДЗИ е 10 620 квадратни метра. Етажите на зданието са покрити с гранит в салоните, мозайка в коридорите и по стълбите и дървен паркет в останалите помещения.

В централното фоайе се намира и паметна плоча, на която фигурират имената на създателите на тази внушителна, монументална постройка – Георги Фингов, Димо Ничев и Никола Юруков. Гордата сграда и до днес е образец на архитектурен вкус, професионализъм и смело новаторско решение.

Save