От А до Ям

Шоколад с насекоми и още 9 неща за любимото лакомство, които не очаквахме

Шоколадът има същото съотношение мазнини и захар, както и майчиното мляко и това прави формулата толкова харесвана

Шоколад с насекоми и още 9 неща за любимото лакомство, които не очаквахме

Занаятчийски шоколад с кокосово мляко, липа, салвия и мурсалски чай, 7,20 лв.

Няма друга толкова изкушаваща храна като шоколада. И нищо не е толкова удовлетворяващо, колкото парченце нежна сладост – за още повече радост или за успокоение в момент на тъга. Шоколадът едновременно е пръв приятел на любовта, но се използва и като антидепресант. Но какво точно има в него, което ни носи толкова много щастие? Изследователи от университета в Лийдс тръгнаха по следите на тази вечна загадка защо всички толкова много обичаме шоколад.

Ето 10 причини, които ни карат да търсим още и още копринена сладост, въпреки че шоколадът се променя.

1. Разтопяващата сладост

Според учените текстурата е най-важният фактор, който мозъкът разпознава и изпитва огромна наслада от преминаването на твърдото блокче към разтопяваща се кремообразна хапка. Психолозите търсят връзката между усещането за любов, което човек изпитва, когато сложи парченце шоколад в устата си и то ни облива с копринена сладост, и се обединяват, че текстурата е най-важното, когато става дума за шоколад - той трябва да е копринено гладък, да се топи бързо в устата и да оставя дълъг аромат и послевкус.

2. Въздействието на незаменимото какаово масло

Чрез изкуствен 3D език учените изследвали дали съдържанието на мазнини (около 55% от какаовите зърна) или нашата слюнка кара шоколада да се топи толкова вкусно. Експериментите на д-р Саркар разкриха нещо изненадващо: след като шоколадът започне да се топи в устата, мазнината играе по-малко важна роля. Удовлетворението, което изпитваме, се дължи на мазнината, която покрива повърхността на езика, а мазнината, съдържаща се по-дълбоко в блокчето, играе ограничена роля и може да бъде намалена, без да намали приятното усещане за топене. Екипът на д-р Саркар работи върху метода на производство на растително сирене, което може да бъде песъчливо и стипчиво във вътрешността, но по-гладко и мазно във външния слой. Подобна техника може да подобри текстурата на други продукти на растителна основа като сладолед, чипс, различни дипове и кремове.

3. Черният шоколад носи по-малко наслада

Изследването доказва, че 72 % от любителите на шоколада предпочитат млечната формула пред натуралния шоколад, който категорично е по-горчив и остър като вкус. Това отваря възможността производителите интелигентно да проектират черен шоколад, така че да намалят общото съдържание на мазнини, но да търсят и по-нежни формули без мляко. Това може да се направи, като се направи шоколад на слоеве с високо съдържание на мазнини отвън и по-ниски количества вътре със същото удовлетворение, но с по-малко калории. При тестовете респондентите не откриват разлика във вкуса на подобрените формули, което е гарантирано, че е успешен трик на хранително-вкусовата промишленост.

4. Теорията за майчиното мляко

Разбира се, не само текстурата прави шоколада толкова желан. Една от теориите е, че сме склонни да харесваме млечния шоколад, защото той съдържа приблизително същото съотношение захар и мазнини като майчиното мляко (около 1g мазнина към 2g захари).

Няколко проучвания показват, че наред с тази комбинация от захар и мазнини, някои от стотиците химични съединения в шоколада влияят върху центровете за удоволствие в мозъка. Шоколадът може да предизвика прилив на хормони за добро настроение като ендорфини, допамин и серотонин, които могат да ви накарат да се чувствате щастливи и спокойни.

5. Не количеството, а качеството доставя истинската наслада

Но не приемайте това като разрешително за безконтролно ядене на шоколад. Истинската наслада е в малкото парченце, оценено заради неговата безценна сладост и нежност, а не в цялото блокче шоколад, което има същият вкус.

Преглътнете. Има и още...


6. Формата има значение

Формата на шоколада също играе роля за възприятията ни. Изследванията показват, че свързваме сладостта със закръгленост, а горчивината с ъгловатост. Проучванията на учени от Nestlé установиха, че шоколадът със заоблени краища е най-предпочитан и обикновено това е млечният шоколад, а когато става дума за натурален шоколад, той обикновено е с изразени ръбове и по-твърда текстура.

Към този трик на заоблените парченца за млечния шоколад прибягват първи от Cadbury, които са обвинявани, че тайно са променили рецептата на своя бар Dairy Milk. Всъщност Cadbury все още работи по старите си рецепти, но това, което е променено е формата на парченцата в барчето шоколад, което е по-заоблено. И това променя сетивата на потребителя.

 

7. Бъдещето на шоколада

Експертите очакват иновациите и научните открития да продължават да се използват в света на шоколада и това да става все по-интензивен процес. Като използването на необичайни вкусове. Днес соленият карамел е напълно приемлив, както и шоколад с чили или аромат на бекон. А международните експерти от Academy of Chocolate вярват, че различните плодови вкусове ще се превърнат в следващата голяма шоколадова сензация на ръба на ароматерапията.

8. Шоколад с насекоми

Промяната в сферата на шоколада се влияе и от промяната в световната кулинария. Затова няма да е изненадващо, ако разкрием, че вече се работи върху формули за шоколад с насекоми като мравки или скакалци, а също и необичайните добавки за шоколад като черен чесън, дуриан (плодът от Югоизточна Азия, който мирише на гниещо месо), сирене, лиофилизиран сладолед...

9. По-здравословен шоколад

Световните експерти предвиждат скок в търсенето на шоколад, но по-точно на здравословните формули, които нямат заместители и изкуствени аромати. Смята се, че био шоколадът ще отбележи своя бум през следващите 10 години, не само защото е по-здравословен, а и защото е по-вкусен. След пандемията има глобална тенденция (дори мания) по здравословното във всички категории храни – включително и за шоколада, а това отваря нови възможности.

Въпреки че шоколадът с ниско съдържание или без захар не е новост, изследователите търсят начини да го направят толкова добър на вкус, колкото и традиционният шоколад. А такъв вече се разработва чрез 3D принтери.

10. Подсилен шоколад

Въпреки че черният шоколад е естествен източник на фибри, витамини и минерали, специалистите казват, че има нарастваща тенденция за обогатен шоколад с други „здравословни“ добавки като гъби и растителни продукти – растения, ценени заради своите медицински или терапевтични действия. Повече производители на крафт шоколад използват растителни продукти заедно с какао от един произход, за да осигурят както ползи за здравето, така и хармонични вкусови комбинации.

А тази тенденция ще продължи да расте, тъй като все повече научаваме за потенциалните ползи от определени съставки. С нарастващата информираност как изборът на храна влияе върху околната среда, все повече шоколадови продукти ще се произвеждат по устойчиви методи. В това число производителите на какао експериментират с брашно, направено от самата какаова шушулка, която досега се изхвърляше. Дори няколко големи марки правят блокчета с „цели плодове“, използващи какаова каша за подслаждане.

Каквото и да е през следващото десетилетие за любимото ни лакомство на основата на какао, разкриването на тайната на неговата универсална привлекателност със сигурност прави бъдещето му светло – да не говорим за вкусно.

Ако темата ви вълнува, ще ви бъде интересно и това