От А до Ям

Нобелов лауреат вбеси италианците с нов начин за приготвяне на паста

Джорджио Паризи ни съветва как да готвим паста като пестим енергия

Нобелов лауреат вбеси италианците с нов начин за приготвяне на паста

Снимка: PixaBay

Джорджо Паризи, италиански теоретичен физик и професор в университета Сапиенца в Рим, е изследвал някои от най-сложните проблеми на Вселената. Той дори спечели Нобеловата награда за физика за 2021 г. за своето „откритие на взаимодействието на безпорядъка и флуктуациите във физическите системи“. Той също така е ентусиазиран любител готвач, който се наслаждава на „теоретичната и експерименталната част“ от приготвянето на храната.

През последните дни обаче Паризи бе подложен на доста гневни коментари в родната си Италия , заради предложения от него метод за спестяващ енергия начин за приготвяне на паста, според който котлонът трябва да се изключи, след като тя се се добави в тенджерата с вряща вода.

„След като водата кипне, просто хвърлете пастата в тенджерата и изчакайте две минути“, съветва той. „След това можете да изключите котлона, да сложите капака и да изчислите една минута повече от посоченото време за готвене.“

Представяйки енергийно ефективен метод за готвене на паста на страницата си във Facebook, Паризи едва ли е очаквал, че това ще доведе до полемики в цялата страна или сериозни критики от някои от най-добрите италиански готвачи.

Според Forbes средният италианец изяжда над 50 килограма тестени изделия всяка година и  би могъл да спести около 6 долара от разходи за енергия годишно. В цялата страна това се равнява на спестявания от приблизително 47,6 милиона долара и 350 милиона киловатчаса (kWh) всяка година. Методът на готвене на Parisi също намалява въглеродните емисии на всеки индивид с около 13,3 кг годишно.

Въпреки потенциалните икономически и екологични ползи от него, той бе разкритикуван остро от кулинарните среди. Антонело Колона, чийто ресторант Labico получи една звезда Мишлен, каза пред La Repubblica, че този метод ще доведе само до една купчина „гумена паста”.

„Спомням си добре, когато в къщата на родителите ми газовата бутилка изгасна точно когато спагетите се готвеха и когато това се случи, ние бяхме в беда, защото консистенцията на продукта вече беше компрометирана“, каза той за изданието. Главният готвач Луиджи Помата добави, че „би било катастрофа“ да се изключи топлината, докато се готви паста.

Все пак обаче учените са заинтригувани от предложението. Миналата седмица Дейвид Феърхърст, преподавател в Училището по наука и технологии на университета Нотингам Трент, разгърна идеите на Паризи още по-далеч. Според него най-енергийно ефективният начин за готвене на сушена паста започва с предварителното ѝ накисване в студена вода за два часа. „След това намалете наполовина препоръчаното количество вода и леко оставете пастата да къкри, вместо да заври, като държите съда с капак, докато се готви” съветва той.

Както пише Феърхърст: „Не всички сме готвачи със звезда Мишлен или физици, носители на Нобелова награда, но всички можем да променим начина, по който готвим, за да намалим сметките за енергия, като същевременно произвеждаме страхотна на вкус храна“.

А вие на чия страна в спора сте?