Пърженото пиле е храна, която може да хапнем навсякъде по света. Но има някои точки, които определено могат да спорят за кулинарната шапка по вкус, знаменити рецепти и брой на предлагана улична храна. Но ще се изненадате кой е градът, който спори, че е световната столица на пърженото пиле.
Малкото градче Накацу в Япония има близо 50 заведения, които предлагат пържено пиле. Карааге се смята за една от най-известните закуски в Япония и е деликатна версия на ястието, познато в цял свят.
Лекият му хрупкав вкус привлича хиляди туристи от цял свят и хората гласуват, че карааге най-много ги е впечатлил. Заведенията в натоварения Токио, Киото и Осака спокойно могат да оспорват лидерството за столица на пърженото пиле, но Накацу в префектура Оита на южния остров Киушу получи най-много гласове.
Карааге гранд при е годишно състезание в Япония като участниците предлагат най-хрупкавите, сочни и вкусни рецепти за пържено пиле с традиционно повече от 1000 претенденти. Но през 2023 г. правилата ще бъдат променени. Журито трябва да даде короната при особени условия.
Но защо Накацу?
Малкото градче има вековна история с рецептите за пържено пиле. Думата карааге, което повече звучи като „карате“, е рецепта, специфична с това, че е лесна, но и много вкусна заради местния сорт пилета, отглеждан на острова. Пилешкото се овалва в картофено нишесте за хрупкава коричка, но месото се маринова в соев сос, джинджифил, сол, чесън и плодове, които се пазят в тайна. Това придава уникалния сочен вкус на местното пържено пиле, което няма да срещнете никъде другаде. Месото се подлага на дълбоко пържене за минута и това е.
А след години на опазване на рецептата след войните, глад, икономическа рецесия и икономическа конкуренция, пилето и рецептата е останала непокътната, заради което местните смятат, че това е храна за душата от Накацу.
Рецептата може да се проследи чак до 16-и вес, когато португалски мисионери пристигат в Япония през пристанище Нагазаки и с това донесли и своите методи на готвене – пърженето на месо. Постепенно местните започнали да приемат някои западни привички, които днес наричат темпура. До онзи момент основната японска диета е била пескатерианство , съобразено с Будизма.
До тогава японците не са яли пилешко месо, но с глада, настъпил през 18-и век през ерата Киохо, голяма част от насажденията от ориз са унищожени и десетки хиляди са измрели от глад. Затова местните фермери са били поощрени да отглеждат пилета и да опитват да ядат яйца, за да оцелеят.
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...