От А до Ям

Негово величество Кафето - 15 изненадващи факта

Във Финландия пият най-много кафе, а в Китай отварят нов кафе салон на всеки 15 часа

Негово величество Кафето - 15 изненадващи факта

Снимка: Pixabay

Знаете ли в коя страна пият най-много кафе? Или каква е здравословната доза дневно? А знаете ли, че пиенето на кафе е повече социален акт и свързва повече хора, сравнено с която и да е друга напитка? Ето няколко непознати факти за любимата ободряваща напитка:

1. Кафето е плод

Когато говорим за кафе, вероятно си представяте фин тъмнокафяв прах със силен аромат или най-много кафеени изпечени зърна, но всъщност кафето е плод. Кафееното растение ражда малки червени плодчета, наречени кафеени череши. Костилките вътре е това, което печем, за да получим кафеените зърна, готови за консумация. Бразилия е най-големият производител на кафе в света с 51 млн 60-килограмови торби годишно. За справка, с 1 кг кафеени зърна се правят около 120 двойни еспресо.

2. Най-доброто кафе се отглежда на голяма височина

Колкото по-нависоко се отглежда кафето, толкова по-добре. Хладният, сух климат се отразява отлично на кафеените зърна, за да разгърнат аромата си. Етиопските кафеени плантации са на височина 5 000 м над морското равнище и са с флорални и леко люти нотки. На 4000 м височина - в Бразилия, кафеените зърна разгръщат ядкови и шоколадови нотки. Отглежданото кафе на 3000 м височина по-скоро е землисто и сухо на вкус. Има хиляди видове кафе, но най-често използваните са робуста и арабика. Обикновено двата сорта са микс в различен процент и интензивност на аромата. 

3. От кафе се прави и чай

Да, правилно, от кафето се прави чай. Запарка от каскара или чай от кафеени череши се приготвя от изсушените кожи от кафеените растения. Съдържанието на кафеин е ниско и напитката по-скоро има плодов аромат на билки или листа, отколкото на кафе.

4. Родината на кафето е Етиопия 

Първите документирани истории за кафето са от около 850 г пр.н.е. Етиопски пастир забелязал, че козите му ставали по-енергични, след като пасяли от храсти с дребни плодове, наричани арабика. Така пастирът опитал сам дребните плодове и изпитал одобряващия ефект върху себе си. Независимо дали историята за етиопския пастир е истина или не, Етиопия е смятана за родина на кафето. В района Каффа южно от столицата Адис Абеба кафеени растения поникват сами, без да бъдат насаждани. В планинският район има около 5000 диви разновидности на растението.

5. Кафето е използвано в религиозни церемонии

Извън Африка, за първи път кафето се появило в Йемен. През Средновековието суфите пиели кафе по време на религиозни церемонии. Започвало се от печенето на кафето, през меленето и варенето и пиенето, за да могат да стоят до късно в свежо състояние, това и била неразделна част от поклонението.

 


6. Първите кафенета се появяват като социални сборища

Кафето е уникално сред другите напитки и пиенето му бързо навлиза в Европа от Близкия изток. До 1675 г. в Англия се появяват кафенета с имена като „Турска глава“ или „Йерусалимски кафеен дом“ или „При султана“. Хората идвали за забавление, да общуват и да научат последните новини за деня.

7. Пиенето на кафе е било наказвано със смърт

Османският султан Мурад IV не харесвал кафенета, тъй като смятал, че хората там кроят заговори срещу него. Затова през 1633 г. той постановил пиенето на кафе да се наказва със смърт в Истанбул. Между 16-ти и 18-ти век много европейски и близкоизточни владетели също опитали да забранят напитката.

8. Кафето става популярно в САЩ след Бостънското чаено парти

Преди събитията на Бостънското чаено парти, по-голямата част от американските колонизатори пиели чай по британска традиция. Но след 1773 г. данъците за чай скочили многократно и стотици вносни сандъци били хвърлени в морето в знак на протест. Така кафето заместило тази ниша сред ободрителните напитки.

9. Капучиното е кръстено на братята Капуцини

Братята Капуцини не били големи любители на кафето, но кафявият цвят на напитката с мляко им напомняло виенските салони от 19-ти век, където хората носели бледо бежави тоалети. Там за първи път е направен капуцинер - кафе с малко добавено мляко. Модерното капучино с пяна идва по-късно и е италианско творение.

10. Италия популяризира кафето в Европа 

Повечето думи за кафе звучат италиански, защото машината за еспресо е изобретена именно в Италия в края на 19 век. Еспресото е бърза концентрирана напитка, приготвена чрез преминаване на гореща вода под високо налягане през фино смляно кафе – и формира основата за повечето напитки, които ще намерите в менюто на кафенетата днес.


11. Разтворимото кафе е на 250 години

Разтворимото кафе съвсем не е само модерно удобство. То се появява за първи път във Великобритания през далечната 1771 г. Едно от първите популярни разтворими кафета, Washington's Coffee, е пуснато в САЩ в началото на 1900 г. Nescafé спрей  - сушено кафе, се появява през 1938 г. Лиофилизираното кафе, което най-често ще намерите по рафтовете днес, съществува от 60-те години на 20 век.

12. В Китай отварят нов Starbucks на всеки 15 часа 

Повече от два милиарда чаши кафе се пият всеки ден, а популярността на напитката расте постоянно дори в традиционните крепости на чая – Далечния Изток, Китай и Индия. Но днес младите са повлияни от глобализацията и все повече пият кафе. А в Китай отварят нов Starbucks на всеки 15 часа.

13. Във Финландия пият най-много кафе

Изненадващо, страната, в която се пие най-много кафе, не е родната Етиопия или Бразилия, нито Италия. Финландия е страната, където се пие най-много кафе, като всяка година се консумират 12,5 кг на човек.

14. Турското кафе не е само в Турция

Гъста, богата напитка, приготвена от фино смляно кафе, което не се филтрира, кафето в т.нар. турски стил се консумира и по-далеч от Истанбул. Ще го намерите и в Ливан, Сирия, Палестина и Йордания, където се приготвя по същия начин и се сервира с чаша вода. В Гърция същата напитка се нарича гръцко кафе.

15. Климатичните промени заплашват кафе индустрията

Докато интересът към кафето расте, за съжаление се увеличават и рисковете за индустрията.  Повишаването на глобалните температури и промените в климата са бедствени за растенията арабика, които са чувствителни към топлина и дъжд. Прогнозите не са добри - Бразилия може да загуби 25% от земята, подходяща за отглеждане на кафе до 2050 г., което ще остави много фермери без работа.