От А до Ям

Да се храниш на остров Крит

Има няколко простички правила на храненето, в тъй наречената от специалистите "критска диета", смятана за най-балансирана и здравословна, не подлагаща на стрес организма и душата.

Да се храниш на остров Крит, означава да приемаш много мазнини, въглехидрати, пълномаслени млечни продукти. В същото време тук са едни от най-дълголетните, най-здравите жители на планетата, които винаги са в добра физическа форма.

От векове критяните слагат на трапезата си това, което са отгледали в червеникавата, богата на желязо тяхна родна земя, както и онова, което морето им е позволило да хванат плюс млякото и неговите продукти. Те подправят ястията си с билки и обичат естествената, прясна храна.

Има няколко простички правила на храненето в тъй наречената от специалистите "критска диета", смятана за една от най-балансираните и здравословни, не подлагащи на стрес организма и душата.[[quote:0]]1. Храненето е редовно, три пъти на ден по едно и също време, като след обеда се почива.

2. Използваните мазнини са растителни, основно зехтин – "течното злато на боговете", както и олио от рапица.

3. Пресни плодове и зеленчуци, варива, пълнозърнест хляб... За критския хляб Кристофър Бакън споделя, че "точно както Крит е било едно от последните места в Гърция, отстъпили пред османското нашествие, това е и последното място, което устоява на варварския хляб", както той определя продуктите на хлебозаводите. На Крит истинският хляб се прави с "прозими", квас, не с мая от супермаркета. Всяко село има свой хляб, уникалността на който се дължи на вкуса на местната вода, на качеството на житото, остротата на зехтина и техниките на пекаря.

4. Ограничена консумация на месо. На Крит месо не се яде всеки ден, още по-малко на всяко хранене. Затова пък се употребява много мляко, сирене. В киселото мляко се добавят ядки и стафиди, върху кафяви ечемичени сухари ("паксимадя") се натрупват накълцани домати, после се слага голям куп меко сирене от овче мляко ("мизитра") и всичко се залива със зехтин. Ястието се нарича "дакос" и е далечен братовчед на венецианското "брускета ал помодоро". Рибата, морските продукти и пилето се появяват повече от един път седмично в менюто на острова.

5. Умерена консумация на вино, червено за предпочитане. Една до две чаши на ден. Танинът и полифенолите в него забавят стареенето на клетките.[[more]]На Крит смъртността е два пъти по-малка от тази в Япония въпреки 40% по-големия процент мазнини в храната. Изследователи обясняват това с идеалния баланс на Омега-3 и Омега-6 есенциалните мастни киселини. Солта е само морска; използват се много подправки, и градински, и диворастящи.

Най-здравословната съставка на критската храна обаче си остава споделената трапеза, приятният разговор, обичта.