От А до Ям

4 супи, с които да стопим снега

Не ни е страх от студа, когато пред нас пуши гореща супичка

4 супи, с които да стопим снега

Снимки: Pixabay

Има различни начини да преборим студа - парещ чай, 37 ката одеала, песни на Франк Синатра.

Или просто прозаична купа топла супа - за сгряване на стомаха и сърцето. Споделяме с вас 4 вкусни супи, които ще оставят студа да крета с тъжен поглед пред прозореца.

1. Лютиво-кисела китайска супа

Китайската вариация на тази вкусова комбинация, която може да разтопи снежен човек в Сибир, е считана за произлязла от Пекин или Съчуан, където навремето (както навсякъде) лютото е било освен въпрос на вкус и начин да скършиш окончателно вратлето на всички бактерийки, по погрешка останали в манджата.

Този течен мехлем обикновено е базиран на някакъв вид месо и има съставки като парченца бамбук, тофу, пъпки от дневна лилия (каквото и да е това чудо) и гъби Юдино ухо (тези от дърветата). У нас често я пресичат с яйце, което си е екстра. По традиция се подлютява с бял пипер и се прави кисела с женянгски оцет.

И с онзи изключително вреден пържен хляб отстрани направо ти потичат лигите, изпотяваш се качествено и студът си подвива опашката, залита и се удавя в лютивия океан.

Още супичка на следващата страница...


2. Гулаш

Ок, това може би е по-скоро манджа, но има и своите супени вариации.

Унгарците, освен че имат най-откачения език на планетата (няма да споменаваме шегата с пчелите…) имат и съвършената супа за сръчкване на студа в ребрата. Минусовите температури отстъпват като римляните пред Атила, на когото маджарите кръщават доста от момчетата в страната, когато усетят уханието на гулаша. С неговите парчета телешко, лук, червени чушки и червен пипер, този цар на унгарската кухня изпълва сетивата като нищо друго.

Името му идва от унгарското gulyás и по-точно от gulya – „кравар“.

Мисля, че се досещате как върви с него чаша червено вино…или ако можете да се докопате до малко „палинка“ (унгарския братовчед на ракията) за допълнителна доза сгряване, но и сливовицата върши работа.

Най-добрият му приятел обаче е онази огнена унгарска паста-лютивка „ерош-пишта“, от която си слагам всеки път с черпака, макар че на момента съжалявам и всеки път ме кара да звъня на пожарната. Пожарогасителят тук може да бъде сметаната, която добавя приятна кремава текстура и вкус на гулаша.

Egészségedre!

Още супичка на следващата страница...


3. Добрата стара пилешка супа

Царицата на всички супи. Повелителката на настинката. Хедлайнерът на обедното меню във всяка кръчма.

Израснали сме с нея и я познаваме много добре. Никой не я е готвил по-добре от баба! Дали ще бъде с фиде или без, застроена с яйце или не, с лимонче вътре или не – пилешката супа си остава на върха на супената пирамида като върховният лек за душата и премръзването.

Мисля, че изобретателят на пилешката супа не е по-маловажен от онзи хомо еректус, който е открил огъня. Мисля също, че тази супа заслужава отделна дисциплина в курсовете по антропология. Дори само бульонът е способен да накара вирусите и всяка молекула студ да изчезнат, заедно с парата, надигаща се от чаша с магическата течност.

Още супичка на следващата страница...


4. Боб чорба

Богато на протеини гориво за деня – боб чорбата обикновено намира място на българската трапеза веднъж седмично (зависи колко голям хипстър си и дали я заместваш с индийски дал, който струва половината ти заплата).

Има вкус на вкъщи и да – малко по-трудоемка е за приготвяне, заради упоритостта на боба във водата, но винаги може да излезем на лов в някое заведение, ако ни домързи.

Ако искаме да си я приготвим сами, даже има начини, които могат да спестят най-големите ни притеснения при консумирането на бобени култури. Хайде…всички сме хора и нищо човешко не ни е чуждо…знаем, че става въпрос за песента на седалищните части.

Смята се, че най-голямото количество от химическите съединения, образуващи газове, се унищожава, след като бобът заври един път и се остави няколко часа да кисне в топлата вода. Няма нужда смяната на 365 води, 90% от тези вещества изчезват още при първата.

Още по-добър е ефектът, ако добавим щипка хлебна сода към врящата вода. Добре е да варим боба минимум 2 часа и ако му сложим чубрица, джоджен и риган свеждаме риска от стомашен дискомфорт и картечна симфония до минимум.

И с една чаша ракия студът само ще чука отчаяно на прозореца, но ние ще го гледаме и ще го оставим да спи на прага.

 

Салата "Цезар" – с хрупкав бекон и домашен дресинг