Общество

Жълт код. Оранжев код. А знаем ли какво да правим при наводнение?

Съветите на Гражданска защита не са за пренебрегване

Жълт код. Оранжев код. А знаем ли какво да правим при наводнение?

Снимка: Mika Baumeister /Unsplash

Думата на днешния ден е наводнение. Водата блокира пътища, спря влакове и нанесе сериозни щети в различни населени места във втория ден от интензивните валежи над цяла България. За цялата страна важат предупредителен оранжев и жълт код. 

Знаем ли обаче какво да предприемем, след като сме предупредени?

Органите на Гражданска защита и на други ведомства, съгласно Закона за водите, водят отчет, наблюдават и предприемат мерки за обезопасяването на потенциално опасните водоеми и речните корита. Ето защо при риск от наводнение трябва да знаете, че ще бъдете известени. Следете съобщенията по радиото, телевизията, местните радиовъзли и изпълнявайте конкретните указания, съобразно създадената ситуация.

Какво трябва да знаем предварително

Проверете от кои реки, язовири и други водоеми близо до вашето населено място може да се очаква наводнение. Ако потърсите информация от Гражданска защита, ще имате предварителна яснота за районите, които е възможно да бъдат залети, както и за най-късите и безопасни маршрути, по които трябва да стане изнасянето при опасност от наводнение.

Ако вашето жилище, селскостопанска сграда или друг имот се намират в непосредствена близост до река и попадат в заливната й зона, поддържайте връзка с органите на Гражданска защита, особено в периоди на проливни и продължителни дъждове във водосбора на реката.

Ако живеете близо до река и забележите, че коритото и пространствата под мостовете не са почистени от отпадъци, строителни материали, дървета и др., ако има постройки в заливните зони, сигнализирайте в кметството или в областната управа.

Предварително планирайте действия на семейството ви при наводнение. Уточнете място за среща на членовете на семейството и начина за комуникация по между си. Не е лоша идея да проиграете ситуацията и в дома и с колегите от работното място. 

Подгответе си предварително и поддържайте "SOS раница", която да е винаги готова за спасение при бедствия.

В нея трябва да има най-важните за оцеляване материали и средства, да е поставена на удобно място и цялото семейство да знае за това. Сред задължителните вещи в нея са фенерче с резервни батерии, медикаменти, материали за първа помощ, джобна свирка, дрехи, бельо, вода, храна, прибори, тоалетни принадлежности и лични хигиенни материали.

Поддържайте винаги зареден мобилния си телефон.

Как да действаме при реална опасност от наводнение

При необходимост от евакуация, ще бъдете уведомени. Изключете газта и електричеството, спрете водата, поставете на възможно най-високото място, всички по-ценни предмети, вещи, хербициди и химикали, вземете SOS чантата, задължително вземате и личните си документи, ценни вещи, пари (кредитни, дебитни карти), нотариални актове, застрахователни полици и други документи за собственост и напуснете по най-бързия начин дома си, като изпълнявате указанията на местната власт и органите на МВР.

При невъзможност за напускане на сградата, се преместете на най-горните етажи или покрива. За положението си съобщете на тел. 112 или известете близките си за своето местонахождение.

Ако сте навън се придвижете към най-близкото възвишение и не заставайте под или на мостове, избягвайте подлези, и надлези. Ако пътувате с автомобил е препоръчително да спрете на възможното най-високото и безопасно място и изчакате спадането на нивото на водата. 

При пороен дъжд също е желателно да спрете колата от движение. 

Не правете опити за пресичане на разливи и потоци, освен ако сте сигурни, че водата е по-ниска от осите на колата или от коленете ви. Пресичайте само при спокойна вода.

Бързотечащи разливи и потоци се пресичат само ако имате помощно въже за преминаване и обезопасително въже за тялото.

 

Спасителите ни съветват как да оцелеем в планината през зимата