Общество

Жените са големите губещи от пандемията

13 млн жени по-малко работят днес, а голяма част от момичетата са излезли от системата на образованието заради коронавирусната инфекция

Жените са големите губещи от пандемията

Снимка: GettyImages

Равенството между половете се е върнало назад по време на пандемията от Covid-19, като сега работят 13 милиона жени по-малко, отколкото през 2019 г., пише Ройтерс. Над 20 милиона момичета са изложени на риск никога да не се върнат на училище. Етническите малцинствени групи са най-силно засегнати от икономическите ефекти на коронавируса, включително малцинствата от Бангладеш в Обединеното кралство и чернокожото население на САЩ.

По данни на Световната банка малко вероятно е момичетата, излезли от системата на образованието по време на пандемията, да се върнат към образованието си. Повечето от тях се е наложило да се влеят в пазара на труда, а други са понесли трайни щети върху здравето си и не могат да се върнат към нормалния си ритъм на живот.

Голяма част от жените са принудени да живеят в бедност с около и под 5,50 долара на ден. Световната банка използва 5,50 долара на ден като мярка за бедност в страните с по-висок и среден доход. В доклада се казва още: Пандемията принуждава развиващите се страни да намалят социалните разходи с нарастването на националните дългове.

По-рано този месец президентът на Световната банка Дейвид Малпас изрази загриженост относно разширяването на глобалното неравенство, като изтъкна, че въздействието на инфлацията и мерките за справяне с нея вероятно ще нанесат повече щети на по-бедните страни.

За ефектите на пандемията в света на богатите вижте тук: