Общество

Жени на ръководни длъжности: има такива, но дебатът продължава

Отчитат се успехи в тази посока, но пътят е дълъг

Жени на ръководни длъжности: има такива, но дебатът продължава

Снимка: LinkedIn Sales Navigator/Unsplash

Жените вече заемат поне едно място в управителния съвет на всяка голяма компания във Великобритания. Това се случи след целенасочени петгодишни усилия за 50% увеличение на женското участие на ръководните позиции на бизнеса. 

Докато мъжете все още доминират в горните редици на най-добрите британски фирми, Hampton Alexander Review установи, че към момента жени заемат 1026 места в 350-те най-големи компании, регистрирани на Лондонската фондова борса, спрямо 682 през 2015 г.

Броят на компаниите с поне една трета от позициите в борда, заемани от жени, се е увеличил четирикратно до 220 за същия период.

"Трудно е да се повярва, че едва през 2011 г. 43% от най-силните 350 компании все още са имали изцяло мъжки борд."

Думите са на Мери О'Конър, изпълняваща длъжността старши партньор в KPMG UK (доставчик на данъчни, одиторски и консултантски услуги) в изявление. "За щастие представителството на жените в бордовете и на ръководни длъжности се подобри значително през последните години", добавя тя, цитирана от CNN.

Мониторингът, подкрепен от правителството, стартира през 2016 г., за да насърчи компаниите, регистрирани в Обединеното кралство, доброволно да назначават повече жени в бордовете на директорите и на ръководни позиции. Последният доклад установява, че броят на бордовете само с една жена е спаднал от 116 през 2015 г. до 16 към миналия месец.

Но все още има да се извърви дълъг път . Сред 100-те най-високо оценени компании, регистрирани на Лондонската фондова борса, само две имат повече жени в бордовете си, отколкото са мъжете: производителят на напитки Diageo и Severn Trent. Компанията за водоснабдяване е една от трите фирми в Топ 100 с жена изпълнителен директор и председател, а другите две са Pennon Group и застрахователна компания Admiral.

Като цяло, докладът посочва, че липсва напредък, когато става въпрос за назначаване на жени на най-висшите ръководни длъжности, като например позицията на изпълнителен директор.

 "Липсата на жени в заседателната зала е точката, от която всичко започна преди едно десетилетие, и това е областта, в която видяхме най-голям напредък. Но сега трябва да постигнем същите, ако не и по-големи победи за жените лидери", каза изпълнителният директор на Hampton Alexander Review Дениз Уилсън.

Това не е само британски проблем. В американската класация Fortune 500 има само 38 жени изпълнителни директори. Това е годишен списък, съставен и публикуван от списание Fortune, който класира 500 от най-големите корпорации в Съединените щати по общи приходи за съответните фискални години. Списъкът включва публично държани дружества, както и частни дружества, за които приходите са публично достъпни.

Притеснително е също, че нито една от най-големите компании в Германия не се ръководи от жена, според данни на фондацията Allbright. В знаменателен момент за най-голямата европейска икономика, коалиционното правителство на Германия договори задължителни квоти за жени в бордовете миналия ноември.

Като цяло компаниите на много места по света днес са изправени пред нарастващ натиск от страна на инвеститори и общественост за справяне с липсата на полово и расово разнообразие при висшето ръководство.

Инвестиционната асоциация на Обединеното кралство, чиито 250 членове управляват активи в размер на 8,5 трилиона британски лири (12 трилиона долара), очерта своите планове за увеличаване на натиска върху компаниите за подобряване на етническото разнообразие на ниво борд.

В изявление се казва, че ще сигнализира на акционерите на най-богатите 350 компании, които не работят в посока подобряване на етническото многообразие на своите бордове или нямат план да наемат поне един директор на борда тази година, който не се идентифицира като бял.

 

Токио 2020: Жена ще оглави Олимпийските игри