Общество

Защо предлагат да се поставя една доза от ваксината?

Лондон с нова стратегия...

Защо предлагат да се поставя една доза от ваксината?

Снимка: CDC/Unsplash

Две американски ваксини, английска, руска, китайска – битката срещу Covid-19 вече има своя армия, съставена от малки флакончета. Скоро от нас ще се очаква да изберем коя от ваксините да си поставим. Препоръката засега е този избор да го прави личният ни лекар, но ситуацията се променя бързо. 

Както стана сега във Великобритания, където приеха стратегия да се отложи втората доза от ваксините, като се поставя само първата, докато бъдат обхванати наистина голям брой души и заразата се стопира. Едва ще пристъпят към реимунизацията.

Дали това е добра дългосрочна тактика и не трябва ли все пак да се извършва пълният цикъл на ваксинация, който предвижда реимунизация с втора доза? По този въпрос разсъждава професор Сорен Хайрабедян, директор на Института по биология и имунология на размножаването в интервю по Bulgaria ON AIR.

"По мое мнение трябва да се спазва схемата на производителя. Втората доза дава по-високо ниво на сигурност."

Професорът посочва, че и при трите ваксини самите производители предлагат втора имунизация. От друга страна липсата на втора доза намалява процента на ефективност, но намалява риска на странични ефекти

При първите имунизирани в България само 4 души са регистрирали странични реакции – слаби и вече отшумели.

"Става дума за хора, чиято имунна система е склонна да реагира по-силно. При втора среща с тези антигени има потенциална възможност за по-силна реакция."

Въпреки това проф. Сорен Хайрабедян уточнява: не трябва човек да си мисли, че като си сложи втората доза, нещо лошо ще му се случи, но има такава теоретична възможност.

"Например Пфайзер вече отчетоха съставките какви са, има полиетилен гликол, към него може да има реакции. Има натиск част от тези съставки да бъдат премахнати, защото се знаят страничните им ефекти."

"Все пак ваксините са много нови и не са тествани на големи групи хора, тепърва към тестването се включват млади хора, бременни жени."

Самата технология е такава, че се прави мускулна инжекция и ако самият човек няма вече развита реакция към нещо, тези странични реакции са наистина незначителни, обясни професорът.

Междувременно пък стана ясно, че има косвени доказателства, че новият щам на Covid-19, регистриран във Великобритания, вече е дошъл и в България. Това заяви в интервю за Dir.bg директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"Много е важно да се знае, че мутацията не пречи на ваксините, не пречи на диагностиката и също, че няма медицински доказателства, че е по-инфекциозна. И най-важното - няма никакви доказателства, дори напротив, че заразените с него прекарват по-тежко болестта", посочи проф. Кантарджиев

Всеки щам, който е преминал от животно по хората и прави епидемично разпространение, мутира като по-прилепчив, по-лесно заразява други хора и обикновено заболяването минава по-лесно, успокои микробиологът и член на Националният оперативен щаб.

"Интересът на природата е вирусът да се съхрани, а той може да се съхрани само в жив човек. Всеки вирус, когато мутира по време на епидемия прави така, че хората да боледуват по-дълго и да не умират, за да може вирусът да се разпространява."

 

Великобритания одобри и ваксината на Оксфорд