Общество

Задължителните маски в училище – крайъгълен камък за обществото

Ще намалее ли броят на заразените след тази мярка?

Задължителните маски в училище – крайъгълен камък за обществото

Великата обединителна мисия на пандемията, която някои оптимисти виждат от самото начало на кризата, не се случва. Не сме обединени, колкото и по-трудно да става, каквито и да са новините от последния час. Напротив, всяка промяна ни праща обратно на бойното поле. Всеки срещу всеки. Битките най-често се случват в социалните мрежи, защото все пак спазваме изолация, а и така е лесно.

Когато са намесени и децата, поляризирането на мненията се случва почти светкавично. На това сме свидетели и днес, защото всички говорят за задължителните маски в училищата.

"Нашето училище затваря от утре, минава изцяло дистанционно, но аз се радвам. Щях да спра сина ми и без това, след като са задължителни маските. Аз не съм съгласна да носи маска в час."

"Крайно време беше да станат задължителни маските в час! Училищата са инкубатор за коронавирус."

"Голямата ми дъщеря е 8 клас и е с астма, дали ще й разрешат да бъде с шлем за уста?"

Дотук стана ясно, че се очаква допълнителна заповед на министъра, с която ще се уточни при какви случаи ще се допуска изключение от задължителното носене на предпазна маска в час. При астма  например, но това не отменя задължението на всички родители да подготвят децата си, че е техен ред да участват в борбата на човечеството срещу Covid-19

В крайна сметка, очакваше се такъв развой на събитията. Все още няма министерска воля за единно решение за всички училища. Това, което се знае, е, че предложението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев е подкрепено от експерти, синдикални организации и директори на училища. А то гласи следното:

Учениците от 5 до 12 клас в присъствена форма трябва задължително да носят маска в час.

Колко ще продължават учебните занятия ще решава всяка община, като първо трябва да се произнесат областните и общинските щабове и местните здравни инспекции. Има предложение часовете да бъдат намалени с 10 минути. 

Предвижда се още всички учители и служители в системата на образованието, които са прекарали коронавирус, да имат право на допълнителен платен отпуск от 10 дни, за да се възстановят напълно, като това ще бъде записано в Колективния трудов договор.

За да станат предложенията факт, министърът на образованието трябва да издаде нарочна заповед. Дотогава всяко училище решава самостоятелно дали да въведе задължителни предпазни маски в час.

Министърът издаде препоръки как да бъде организиран учебния процес до Коледа.

Предвижда се учениците от 1 до 4 клас да се разделят на групи и да учат на две смени – едните сутрин, другите следобед, ако се налага реорганизация и разреждане на класовете заради пандемията.

Предлага се също дистанционното обучение за по-големите да е до две седмици, последвано от две седмици в училище с редуване на класовете. Обмисля се и въвеждане на хибридно обучение: част от часовете да се вземат в клас, друга вкъщи, включително и опция децата да са в класната стая, а учителят у дома.

При смесване на ученици от различни класове в класната стая ще са задължителни маските. Всеки директор може да избере един от трите варианта. 

 

80% от българите смятат, че медиите всяват излишна паника около Covid-19