Общество

Ясни са думите на 2022 г. и едва ли има изненадани

Изследването на нагласите сред хората се проведе в три етапа

Ясни са думите на 2022 г. и едва ли има изненадани

"Война", "инфлация", "избори" и "Украйна"  са думите белязали 2022 година, според  широкомащабното изследване  на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях в първите десет се нареждат още  "газ", "доброволци", "мижав интерес", "бежанци", "хартиена коалиция" и "рашисти".

Първенецът "война" има 51 процента, следва "инфлация" с 40 на сто гласували, а на трето място с по 29 на сто са "избори" и "Украйна". Интересна е съпоставката с въпросите, които вълнуваха хората през предходната 2021 г. Тогава на първите три места в анкетата се наредиха некнижовното "преценям", "антиваксър" и "изчегъртване".

Кампанията "Думи на годината с Как се пише?" се реализира за втора поредна година в търсене на знаковите думи и изрази за България през изминалата година. Анализът на системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika показва, че  20-те най-често споменавани думи в периода 1 януари - 31 декември 2022 г. в новинарските сайтове, портали, сайтове на електронни медии и  блогове са "България", "Русия", "Украйна", "война", "Европа", "САЩ", "политика", "министър", "цена", "дете", "помощ". Сред класиралите се в първите 20 са и "газ", "енергия", "управление" и "икономика".

Решаващо за нас като общество е „дали вникваме в процесите, които определят живота ни”, смятат организаторите на инициативата - д-р Павлина Върбанова, създателка на "Как се пише?", и Доротея Николова, учителка по български език и литература, и журналистка.

Те отбелязват, че като цяло думите, които хората са предложили и избрали, са нерадостни и негативни, но и  „сянката на войната не дава възможност за по-ведро настроение. Все пак има лъч надежда в "доброволци" - думата, която се нарежда на шесто място от участниците в анкетата, макар медиите да не са я лансирали в такава степен”, смятат още те.

Особено интересно е и да се потърсят пресечните точки и разминаванията между думите, които хората разпознават като важни, и тези, които са водещи за медиите. Анализът тепърва предстои. Инициаторите на кампанията и експертите от Sensika подготвят още любопитни извадки от прегледаните 2 672 771 уникални словоформи, публикувани в медиите на български език. Данните ще бъдат оповестени скоро.

Изследването на нагласите сред хората се проведе в три етапа. В първия - от 4 до 11 януари - всеки имаше възможност да даде своите предложения за думи на годината на Facebook страницата на "Как се пише?". Този път те бяха за 311 различни думи и израза. Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове петчленно жури отся 10. Кои от тях са най-важните за нас като общество, се избираше в анкета от 16 до 21 януари в третия, последен етап, а всеки от анкетираните имаше възможност да посочи до три от предложенията.

В Журито в допитването тази година като дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти участваха и доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналистка и писателка, и Захари Карабашлиев - белетрист и драматург.