Общество

Хотелите са отворени, но загиват

Планинските водачи и екскурзоводите са сред изоставените от държавата

Хотелите са отворени, но загиват

Годината на нашето недоволство. Така може да определим 2020 г., освен всички други начини, по които си заслужава да я наричаме. Бяхме недоволни, че има мерки, бяхме недоволни и че няма. Налагат локдаун – отново сме повече от разделени и все така недоволни. Едни хора искат възможностите за разпространение на вируса тотално да се ограничат, други искат да продължат да живеят постарому, доколкото е възможно. 

Трети искат просто да оцелеят.

В последната графа спадат всички заети в туристическия бранш. Затова заплашват с протести. В крайна сметка става дума за бранш, чиито данъци и осигуровки, които плащат "в по-добри времена", допринасят пряко за 10,3 на сто от БВП.

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е категорична, че предложените мерки за подпомагане на затворените фирми са неефективни, неработещи и недостатъчни. Техните наблюдения сочат, че през последните месеци не се провежда реална антикризисна политика. Не са взети нужните мерки, които да подпомогнат туризма, а той е структуроопределящ за българската икономика.

Цели общини зависят от туризма и отказът на държавата от проблемите на живеещите в тях хора е геноцид и може да се окаже дори по-смъртоносен от Covid-19. Затворените морски хотели не получиха никаква реална подкрепа, като същата е перспективата и за зимните хотели.

С тези думи БХРА заявява категоричното си несъгласие с предвидените от властта мерки, с които се демонстрира, че се прави нещо, без от действията да има реална полза. Предложените 24 лева на ден като помощ за работниците в затворени бизнеси са абсолютно недостатъчни и демотивиращи, а и няма да стигнат до всички. 

"Не знам колко хора работят в това министерство, за да разглеждат 800 подадени заявления", коментира в студиото на bTV Любомир Попйорданов, който е туроператор, основател и дългогодишен председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм.

Според него до средата на декември тези 800 заявления няма да бъдат обработени, а заетите в туризма са обречени на гладна Коледа.

Според мярката служителите, останали без препитание не по своя или на работодателите им воля, ще получават по 3 лева на час за всеки работен ден. Това е крайно недостатъчно, защото заплатите в сектора са различни. Едни хора са получавали, осигурявали са се и са плащали данъци при 8-часа дневно на 800 лева, а други – на 2800 лева. 

Тази "подкрепа" е със срок на действие само докато заведенията са принудително затворени през идните поне три седмици. Но не е предвидена достатъчна помощ за самоосигуряващите се лица и за служителите в нощни клубове, които загубиха препитанието си значително по-рано. Планинските водачи и екскурзоводите са сред напълно изоставените също.

Всички предложени мерки водят единствено до логичната стъпка – служителите да бъдат съкратени. По този начин хиляди хора ще останат на улицата, бизнеси ще фалират. 

Въпреки че хотелите не се затварят с последната заповед на здравния министър Костадин Ангелов, на тях реално им се спира работата, като не им позволяват да работят ресторантите им. В същото време държавата си измива ръцете и не им плаща компенсации, защото на хартия се водят работещи.

Още повече, че за 9 месеца – от март насам – няма заразени гости на хотел и нито едно избухнало огнище в такъв. А полузатварянето им се повтаря, защото същата бе и ситуацията през март и май тази година.

Хотелите имат резервации за предстоящите празници (Никулден и 8 декември), които влизат в обхвата на забранения период за работа на ресторантите, както и за останалите дни от тези три седмици. И естествено, сега трябва да възстановят средствата на клиентите си. Защото никой не почива без храна и хранейки се в стаята си. 

Има още...


"Нека мерките са до 21, но и при тези мерки трябва хората да могат да обядват и вечерят по някакъв нормален начин, а не в кутии", посочва Попйорданов.

Отделно, заради факта, че сезонните хотели работят само три месеца, те не могат да покрият изискванията за средни предприятия, въпреки че имат съответния оборот и наети лица, но само за краткия период, в който са отворени. Така инвестирали милиони левове фирми нямат достъп до европрограми и държавна помощ.

И докато на столичния булевард "Витоша" доставката по домовете може и да помогне на част от заведенията, подобна мярка не може да се изпълни за ресторантите в курортите, в хотелите и в другите градове. 

Не може години наред да се "управляват" само плажове и няколко гласовити кръчми и да не се обърне необходимото внимание на основни инвеститори и структуроопределящи системи, които допринасят за принадена стойност и развитие в сектора, казват още БХРА.

Никой не подкрепя и не иска да вникне и управлява проблемите на реалния туризъм – ваканционни хотели, ресторанти, атракции, туроператори, екскурзоводи, ски лифтове и друга туристическа курортна инфраструктура.

Туризмът не е включен за подпомагане и в колосалната сума, която получава страната ни от Европа за справяне с кризата и която ще бъде разпределена чрез Националния план за възстановяване и развитие. 

Смъртта на туризма вече е предизвестена. Само очакваме да видим дали ще си отидем от Covid-19, или от глад, категорични са хотелиерите и ресторантьорите. 

Търпението им към предлаганите от икономическия и социален министър мерки се изчерпа. Ако не видят ясно желание от кабинета за промяна и реална помощ за бизнеса, единственият избор, който ще имат членовете на БХРА и техните служители е да излязат на улицата на масов протест.