Общество

Хитлер върху опаковка за подаръци? Да, в онази верига магазини...

Нацистките символи предизвикват всичко друго, но не и празнично усещане

Хитлер върху опаковка за подаръци? Да, в онази верига магазини...

  Снимки: facebook/radi.stoyanov

Законът на Годуин e саркастично наблюдение, което гласи, че всеки разговор, оставен на естественото си продължение без модерация, в един момент стига до Хитлер.

Има и една родителска теория, според която най-евтиният начин да минеш през "Джъмбо", е да спреш на паркинга, да метнеш 50 лева през прозореца и да продължиш.

Двете теории се пресякоха изненадващо и това определено не оставя добро усещане, а какво да говорим за празнично настроение. 

Първо, свързваме тази популярна верига с негодувание, защото на фона на локдаун, затворени училища, детски градини, ресторанти, молове, кина и спортни зали, при тях скупчването на хора на едно място е факт. Още по-скандално е, че те могат да са се подложили на всичко това, за да се приберат в крайна сметка с опаковка за подаръци, върху която има изобразени нацистки символи.

Сигналът за неадекватното дизайнерско решение идва от правозащитника и активист Радослав Стоянов, публикуван във фейсбук профила му.

"Това е опаковка за подарък, продавана в "Джъмбо". Както добре се вижда, в стилния дизайн са вплетени печат на въздушна поща с нацистки железен орел и пощенска марка с лика на Хитлер. Торбичката е произведена в Китай за "Джъмбо" Гърция, откъдето е внесена в България."

Радослав Стоянов предлага да опитаме да сметнем броя на хората по веригата, през които е минал опаковъчният продукт, докато се появи у нас. Той допуска, че няма как от страна на възложителя да няма отговорно лице, което е видяло и одобрило хартията с неуместния дизайн.

"Обърнах се към имейл контакта на "Джъмбо" за България с молба да ми отговорят кое e това лице и кой е отговорен за изготвянето на дизайна – производителят, възложителят ("Джъмбо") или трето лице. Като получа отговори на тези въпроси смятам да ги питам и още неща."

Твърде възможно е да няма всъщност отговорно лице, защото много производители се доверяват на компютърен алгоритъм или generic images при производството и дизайна на своите продукти. Това се доказва и от другата неадекватност върху конкретната опаковка – съчетанието между английски и немски символи. 

Законът на Годуин първоначално е предназначен за интернет дискусиите. Дословно гласи: "Колкото по-дълга става една онлайн дискусия, толкова по-близка до 1 става вероятността в нея да се появи сравнение, свързано с нацистите или Хитлер".   

Неприятно е, но още по-неприятно става, когато от онлайн пространството се прехвърли под елхата.  

Това е опаковка за подарък, продавана в "Джъмбо". Както добре се вижда, в стилния дизайн са вплетени печат на въздушна...

Posted by Radoslav Stoyanov on Monday, 21 December 2020

 

Бункерът на Хитлер в Берлин