Общество

Възстановяват къщата на Райна Княгиня в София

Сградата ще бъде отворена като музей за посетители

Възстановяват къщата на Райна Княгиня в София

снимка: Електронен регистър на паметниците и художествените елементи на територията на Столична община

Всички знаем как учителката Райна Попгеоргиева от Панагюрище ушива знамето за Априлското въстание. Не всеки обаче знае, че по-късно тя живее в София и е основоположник на една изключително важно дело по онова време – акушерството. След Освобождението Райна Княгиня става една от първите дипломирани акушерки у нас и започва да работи, като помага да се родят много деца в столицата на свободна България. Домът, в който живее от 1909 до 1917 г. с децата си, днес е паметник на културата от местно значение. Въпреки статута си обаче, къщата остава със затворени врати и има голяма нужда от ремонт, за да бъде съхранена.

Столична община ще отпусне 400 000 лева за ремонта, който ще започне още през лятото. Новината съобщи в личния си профил във Фейсбук заместник-кметът по културата  Тодор Чобанов. Къщата, която се намира ул. „Софроний Врачански” 119, ще бъде отворена като музей, филиал на Музея за история на София. 

За съдбата и делото на Райна Попгеоргиева пишат Захарий Стоянов и американският журналист Джанюариъс Макгахан. След потушаването на Априлското въстание тя е хвърлена в затвора в Пловдив, където е разпитвана и измъчвана. И там Макгахан се среща с нея и след това пише:    

„Още на първия ден след моето пристигане тук чух да се говори за едно лице, което турците насмешливо наричаха „Княгиня на българите“. Впоследствие научих, че тази княгиня била в затвора, и доколкото подразбрах, турците наистина я крайно ненавиждали. Казаха ми, че тя възглавявала въстанието, че била коронясана княгиня, че възседнала величествен кон, тя се разхождала по улиците на родния си град и развявала знамето като нова Жана д’Арк”

След Освобождението тя идва в София с петте си деца. След като съпругът й умира, тя се грижи сама за тях и едновременно работи като акушерка. Райна Княгиня е сред инициаторите да бъде създаден „Майчин дом”.

 

#Будителките: Екатерина Каравелова, българската Елинор Рузвелт