Общество

Вярват ли учителите в уроците, които преподават

Научен парадокс

Вярват ли учителите в уроците, които преподават

Снимка: Alexandra_Koch/Pixabay

Според прословутия ваксинационен план за имунизация на населението, учителите имаха честта да бъдат втората група хора, които ще могат да се ваксинират, след медиците на първа линия.  Желаещите обаче не са много – в края на миналата година министърът на образованието Красимир Вълчев оповести резултати от допитване сред преподавателите, от която стана ясно, че изявилите желание да си поставят доза срещу Covid-19 са по-малко от 20%. В същото време 15% са отказали категорично да си поставят ваксина а 29% са отговорили, че по-скоро няма да го направят. Това означава че почти половината учители – 44% са скептични към науката, чийто продукт е ваксината.

Но как тогава преподават нещо, в което не вярват?

Урок за ваксините

За човешкия имунитет се учи в 8 клас – одобрената учебна програма от МОН предвижда това да се изучава часовете по биология още в първия етап от гимназиалното обучение. Тогава научаваме, че имунитетът е съвкупност от биологични процеси и механизми, служещи за защита на организма от молекули, клетки и микроорганизми, които носят чужда генетична информация и са опасни за него. Имунитетът бива два вида – вроден и придобит. Първият включва всички неспецифични вродени защитни фактори но не винаги е ефективен, тъй като той е в постоянна готовност да действа срещу всички възможни патогени. По тези причини възниква и придобития имунитет, който се осъществява след проникването на патогена в макроорганизма и който е много по-бърз и по-силен.

Именно това се случва при ваксинацията – придобиваме имунитет. Ваксините работят на един и същи принцип, независимо срещу какво са създадени – те се тестват в лабораторията върху клетки, след това върху животни, а най-накрая – върху хора, изявили доброволно желание да се включат в теста. Ваксината срещу Covid-19 се основава на технологията на молекулите на информационната РНК (иРНК) и позволява на клетките да произвеждат безвредни фрагменти от вирусни протеини, чрез които човешкото тяло изгражда имунен отговор. По този начин с цел предотвратява последваща естествена инфекция в организма.

Когато ваксината се постави, човешките клетки произвеждат фрагменти от т.н. „протеин с шип“ –  протеин на външната повърхност на вируса, който навлиза в клетките на организма,за да се възпроизведе и да причини заболяване. След това имунната система възприема този протеин като чужд и произвежда естествени защитни елементи, познати ни като антитела и се защитава срещу вредителя. Голяма част от ваксините съдържат адюванти, които дразнят организма имунната система допълнително и усилват имунния отговор.

Когато учителите не си знаят урока

Възможно ли е учители, които са отдали целия си живот на това да учат другите, всъщност да не са научили същите тези уроци? Оказва се, че да – директорът на 107 ОУ „Хан Крум“ Данко Калапиш сподели преди дни в ефира на NOVA, че над 50 на сто от учителите и непедагогическия персонал са се записали в списъка за имунизация. Но сред тях има и такива, които категорично са отказали.

”Аз съм против ваксинирането и не съм в списъците. Мисля, че не сме достатъчно информирани за ваксините. Не се знае колко са качествени”, заявява Вяра Мукова, която преподава на ученици от първи до седми клас.

Изглежда тя не се замисля, че като учител има социален ангажимент да дава пример на останалата част от обществото, не само на неговите деца. Не си е направила труда да се поинтересува от детайлите около състава на Pfizer и Moderna, но въпреки това има изградено категорично мнение – „Аз съм против ваксинирането“.  Ако представителите на прослойката, посветена изцяло на науката и разпространението й, всъщност не вярват в науката, те подкопават цялото обществено мнение. Това е опасно за всички –когато образован човек заема подобни крайни позиции, неосновани на фактите, примерът му следват и необразованите. Те изграждат мирогледа си на база лидери на мнение, чрез които усвояват информацията за света. 

А при по-различна нагласа връщането на учениците в класните стаи би се случило много по-скоро...

Вижте още на следващата страница


Връщането в клас – постижимо, но не съвсем  

Предвижда се по-големите ученици от 7, 8 и 12 първи да се върнат в училище, защото класовете им са ключови за преминаването им в различни образователни етапи. Но все още не е ясно кога и как точно  ще се случи това. Масовото ваксиниране на училищния персонал би забързало целия процес – тогава рискът за разпространение на заразата ще спадне драстично и няма да има притеснения нито от страна на родителите, нито от страна на учителите.

Преди дни здравният министър Костадин Ангелов обяви, че е създадена организация за ваксинирането на учителите, но то най-вероятно няма да започне тази седмица, а ще се отложи за известно време. Причината е намалената доставка на ваксини, която страната ни получи. Все пак всички желаещи учители ще могат да си поставят първата доза в зависимост от темповете на ваксиниране в техните региони.

Министърът например похвали Бургаска област, защото там над 30% преподаватели са изявили желание да се ваксинират, което е много повече от средното за страната. Представете си какво е в останалите области, ако 30% се счита за похвално. И все пак стана ясно, че може да се започне успоредно с ваксиниране на медици с учители, стига да има достатъчно ваксина и желаещи да си я поставят.

Новото нормално

Всички искаме да се върнем към предишния си ритъм на живот. Затова очаквахме с нетърпение ваксината срещу коронавирус, но след създаването й тя се оказа някак нежелана. Парадоксът значително затруднява процеса за глобално справяне с пандемията и лишава всички нас от възможността да заживеем нормално отново. А трябва само да се доверим на науката, която стотици пъти е спасявала човечеството. И ще го направи отново.

 

Дистанционното обучение – непостижимият мираж