Общество

Второ затваряне няма да има успех у нас, твърдят учени

След време ще има яснота за психичните последици от преживяното напрежение

Второ затваряне няма да има успех у нас, твърдят учени

Снимка: StayWell

След няколкомесечна изолация у дома бързо забравихме страха и се впуснахме в дълги разходки с приятели и весели вечери на открито. И докато отпускаме напрежението, събрано през последните месеци онлайн битуване чрез свръхсоциализация, кроим богати планове за отпуските, които да изкараме с още повече хора. Защото е лято. Напук на коронавируса, на повишените случаи на зараза, на връщането на част от противоепидемичните мерки. Но дали ако ситуацията излезе извън контрол и втората вълна се случи по-рано от прогнозите за есента, правителството ще успее отново да мобилизира гражданите? 

Според специалистите, е надвиснала криза с психичното здраве за милиони хора по света, заобиколени от смърт, болести, бедност и тревоги, и принудени да се изолират заради пандемията. До такива изводи стигат и здравните експерти от ООН: "Изолацията, страхът, несигурността, икономическият смут - всички тези неща причиняват или могат да причинят психологически дистрес", казва Девора Кестел, директор на отдела за психично здраве на Световната здравна организация (СЗО).

Според експертите у нас, при евентуално връщане на по-строгите епидемични мерки хората ще реагират по-различно от първия път. Пред БНТ д-р Цветеслава Гълъбова - директор на държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски", обясни, че летният сезон действа демобилизиращо на хората и те няма да се вслушат в указания за спазване на дистанция. През пролетта хората бяха склонни да се лишават, но след дългата изолация имаме потребност "да пътуваме и да се виждаме с близки и приятели, да се прегръщаме, да се целуваме, защото ние сме много социални", счита специалистът. 

Според нея разнопосочните послания на експертите доведоха и до прекалено ранно успокоение. Именно защото през цялото време са се налагали различни недобре обосновани мерки, които не са се спазвали дори от тези, които са ги определяли. 

"Проблемът е за невротичните хора, за хората с тревожни разстройства", категорична е д-р Гълъбова, която освен това прогнозира, че чак след година ще има яснота за психичните последици от преживяното напрежение. Както ние, Момичетата, неведнъж писахме, животът под напрежение се понася различно при психически устойчивите и психически лабилните хора. Особено тревожни са данните за нарастващото домашно насилие, при което само по време на пандемията се разделиха с живота си девет жени. 

 

Мария Касимова-Моасе: Насилието е като смъртта – няма лек, но трябва да свикнеш да живееш със загубата