Общество

Втора вълна на коронавирус в Европа: кои страни отбелязват ръст в заболелите?

Испания, Великобритания и Чехия пред огромни предизвикателства

Втора вълна на коронавирус в Европа: кои страни отбелязват ръст в заболелите?

Снимка: The Times

На Стария континент отново се наблюдава скок в случаите на COVID-19 след успешно забавяне на огнищата от началото на годината. Европа трябва да се подготви за увеличаване на смъртните случаи през октомври и ноември, предупреждава Световната здравна организация (СЗО). "Пред нас се развива много сериозна ситуация“, заяви в четвъртък д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа. Той съобщи, че броят на заболелите за седмица в Европа е по-висок в сравнение с болните при първия пик през март.

Изглежда, че тревогата на специалистите има своите основания. Франция, Полша, Холандия и Испания вече влязоха в битка с втората вълна, след като Франция декларира 13 498 нови случая в събота, а Холандия 2215 вчера – най-високите цифри, които са регистрирали. Огнището на зараза в Испания е Мадрид, където само в понеделник броят на жителите с положителни PCR тестове за коронавирус е 187 045, според El País. Местните власти в Мадрид разпоредиха частична карантина в някои по-бедни райони, което предизвика и вълна от протести през уикенда. "Имаме нужда от помощ от армията за дезинфекция, а и за да подсилим местната полиция и правоприлагане", каза pъководителката на регионалното правителство на Мадрид Исабел Диас Аюсо, след като се срещна с испанския министър-председател Педро Санчес в опит да намали разпространението на вируса в най-тежко засегнатата от заразата област на Испания. Tя също така поиска в Мадрид отново да бъдат изградени импровизирани болници, като тази на ледената пързалка в столицата. Те бяха премахнати преди около три месеца, когато Испания излезе от строгата карантина след намаляване на случаите.


Белгия, Италия и Великобритания са сред най-силно засегнатите страни в Европа, макар че цифрите все още не са стигнали тези от март и април. Във Великобритания през последните дни се регистрират по над 4000 болни на ден. Британският премиер Борис Джонсън изиска от сънародниците си да работят от вкъщи, ако работата им го позволява. Той намали и работното време на барове и ресторанти до 22 часа, а обслужването на клиенти става само по масите. Това са само част от мерките срещу разпространяващата се втора вълна на COVID-19 във Великобритания. "Запазваме си правото да използваме по-голяма "огнева мощ" със значително по-големи ограничения", каза той в Парламента след спешни срещи с министрите. Преди това учените, които консултират британското правителство, предупредиха, че до средата на октомври може да се достигне до 50 000 нови случая на ден.

На този етап училищата и университетите остават отворени, но ще се изискват маски, а при нужда в подкрепа на полицейските сили може да се използва и армията. На въпроса защо цифрите във Великобритания са по-лоши от тези в Германия и Италия, Джонсън отговори: "Има важна разлика между нашата страна и много други страни по света и това е, че страната ни е свободолюбива държава... Много е трудно да се поиска от британското население да се подчинява на указанията по необходимия начин".

Броят на активните случаи на заразата продължава да се увеличава, макар и с по-бавни темпове и в България, Албания, Хърватия, Черна гора и Северна Македония. В Централна Европа положението също е тревожно. Унгария затегна мерките, след като заболелите на денонощие стигнаха над 1000 души. В Чехия бяха регистрирани над 3000 случая за едно денонощие, което е огромна цифра за страната с население 10,7 млн. души. 

 

Протести в Мадрид и Лондон срещу мерките за справяне с COVID-19