Общество

Връщат книжния пазар на "Славейков", но на каква цена?

Всеки от новите щандове струва колкото нов автомобил, среден клас

Връщат книжния пазар на "Славейков", но на каква цена?

Снимка: YouTube/Studio Architectonika

След като бе премахнат преди три години, пазарът за книги на площад "Славейков" ще бъде възстановен, въпреки че няма да има нищо общо с това, което някога беше. След дълги дебати мнозинството в Столичния общински съвет (СОС) реши, че на знаковото място ще бъдат монтирани седем дизайнерски щанда за книги. 

Проектът е дело на арх. Димитър Паскалев и предвижда монтирането на високи и тесни разгъваеми библиотеки с рафтове, разположени под съществуващите перголи на площада. Книгите ще се прибират със стъклени прегради, ще има осветление и отопление за всеки отделен павилион.

Всеки 3-метров дизайнерски щанд струва приблизително 40 000 лева, тъй като общата цена на проекта е 276 хил. лв. без ДДС.

Предвижда се първо да се изгради прототип на пазара в реални размери и да бъде поставен на площада. Едва след нанасяне на корекции ще се обяви обществена поръчка за изпълнение на проекта и за производство на всички седем библиотеки.

Как ще изглежда?

Дизайнът на разгъваемата библиотека с щанд за емблематичния книжен пазар "Славейков", както и цялостния облик, който се планира за мястото може да бъде видян в YouTube в канала на Studio Architectonika.

Планира се в новата организация на площадното пространство да има достатъчно място за провеждане на малки концерти и театрални формати. Така книгите ще могат да съществуват заедно и с други форми на образованието, науката и културата.

Реакции и мнения

Преди дебата как да се използва пространството обаче се нарежда въпросът за цената. И тя според мнозина е твърде висока, особено във време на пандемия и нарастваща икономическа криза.

"Искаме да направим устойчиво съоръжение в градската среда със срок на годност около 30 години", категоричен е арх. Паскалев.

Според Николай Стойнев, председател на Комисията по икономика в СОС, практиката с останалите пазари, които са търговски дружества, показва, че след инвестиции приходите се увеличават и пример за това е Женският пазар, който е най-печелившото пазарно дружество на Столична община.

"Средствата са изцяло за сметка на търговското дружество "Пазари Запад". То е в добро финансово състояние, по негови сметки в рамките на две-три години инвестицията ще се изплати", посочва още Стойнев. 

От "Пазари Запад" оправдаха висока цена с това, че се залага на "дълговечно и качествено изпълнение с ювелирна и дизайнерска стойност".

Вижте какво мислят противниците на проекта и кое колко струва всъщност...


Според опозицията високата цена на проекта, освен разхищение на средства, означава още, че наемът за търговците също ще е висок. На предишно заседание социалистът Николай Николов бе изразил съмнение, че щандовете ще останат празни:

"Грози ни опасността тези книги, така разперени, естетически както казват, че са красиви, да бъдат един паметник на глупостта."

"Чисто визуално щандовете са чудесни, нямам забележки по отношение на визуалната им част и архитектурната им стойност. Но имам сериозни забележки по дадената примерна количествена сметка с безумни цени на отделните компоненти, които са в пъти по-високи от пазарните", коментира  независимият общински съветник Борис Бонев. 

Още в понеделник от "Спаси София" алармираха, че е недопустимо щанд от ламарина и шперплат да струва колкото нов автомобил, среден клас - над 47 000 лв. с ДДС. Два дни по-късно от гражданската инициатива уточниха още, че сравнението спрямо пазарните цени в момента показва 10-кратно завишение, като направиха конкретна разбивка.

Един от примерите е с триплекс стъкло, предвидено на цена от 600 лв. на квадратен метър. "Най-скъпият вариант, който намерихме онлайн е 68 лв. с ДДС, т.е. цената е десетократно завишена!"

Ще бъдат поръчани и отоплителни тела по 1800 лв. за бройка, а пазарна цена за подобни елементи не надвишава 380 лв. с ДДС, според "Спаси София".

"ЛЕД лентата също е многократно по-скъпа от пазарните цени – Общината е готова да плати 84 лв. за линеен метър, а намираме същият продукт за около 6 лв."

"Проблем има и с транспорта. Предвидени са 4 хил. лв. на щанд за транспорт. За сравнение, цял камион с товар от 22 тона от София до Брюксел струва 4700 лв. без ДДС", каза още Борис Бонев по време на заседанието на СОС. Той посочи също, че само на метри от площада – на ул. "Граф Игнатиев" – има изпочупени плочки, некачествени материали и некачествен ремонт"Да се изтипосат тези щандове там е като на свинче звънче."

В недоволството си Тома Белев, общински съветник от Демократична България, акцентира пък върху факта, че седемте съоръжения ще имат капацитет за съхранение на общо едва 1400 книги, докато годишно в България се издават между 7000 и 8000 книги.

"Ако на този пазар действително има само 1400 книги, това ще е само пунктиране на книжен пазар, тъй като той не може да поеме и една пета от издадените само за една година книги, да не говорим за предишните години", посочва той и допълва, че ако предлагането е толкова слабо, всяка книжарница ще изглежда по-привлекателна от площад "Славейков" в предлагания вариант.

 

Обещават нов спортен комплекс на мястото на "Червено знаме"