Общество

Връщаме големите ученици в клас, ама друг път

Родителите ще бъдат информирани два дни по-рано, каза образователният министър Денков в отговор на въпроси на граждани

Връщаме големите ученици в клас, ама друг път

Министър Денков не иска да повтаря грешките от миналата година с онлайн обучението
Снимка: Булфото

„Към момента не може да се каже конкретна дата, на която големите ученици ще се върнат в клас. Всичко зависи от това кога ще бъдат доставени безплатните тестове“. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков в рубриката „Властта говори! Открито“. Той отговаря на въпроси на граждани и медии.

"Проблемът е, че в България няма достатъчно тестове. Имаме осигурени тестове за 1. клас до 4. клас до края на другата седмица. Осигурени са средства за тестове за учениците от начален етап до коледната ваканция", добави Денков.

Колко тестове са поръчани до момента?

Над 3 млн. Теста са поръчани до момента, но от тях в склада в село Лозен са пристигнали 851 000. Но тъй като родителите предпочитат неивазивните тестове с взимане на слюнка, все още се очакват всички поръчани такива. „Щом бъдат получени, до 24 часа те ще се разпределят по училищата, а родителите ще бъдат уведомени два дни по-ранo", увери Денков.

Обсъжда се и вариант по-големите ученици да ползват друг тип тест, при който сами си взимат проба от носа. "Пробата се взима от началото на носа, не се бърка навътре", обясни Денков“.

Има ли осигурени средства за тестове за всички ученици през 2022 г.?

Зависи от разпределението на парите в бюджета за 2022 г. "Ние ще ги поискаме , не само защото това е правилният начин децата да са в клас, а и по този начин средата е безопасна за тях. Икономически това е по-добрият вариант. Тестването струва около 25 лв. за дете на месец. А ако родител си остане вкъщи, компенсацията е 650 лв. Това са несравними суми. Освен това родителят ще бъде икономически активен. Това означава, че ние трябва да използваме този подход”, смята Денков.

Кога ще бъде прекратено тестването на ученици?

„Когато заболеваемостта в областта, в която живеят, спадне до под 250 на 100 000. До преди 2-3 седмици имахме невиждана заболеваемост в страната, в много региони над 1300 заболели на 100 000 души. Благодарение на мерките и на това, че децата излязоха от училище, имаме бърз спад,каза министърът.

Област Кърджали вече е в жълтата зона. Общините Смолян и Търговище също са на път да влязат в жълтата зона.

Тестването в клас показа много ниска заболеваемост от Ковид-19, поради факта, че децата са прекарали предишните седмици вкъщи. Но Денков посочи, че скока на заболеваемостта сред учениците в първия месец от учебната година е доказало, че ако не се прилага масовото тестване, се създава отново предпоставка за епидемичен взрив.

Защо тестовете трябва да се правят в училище?

„Отчитането на тестовете трябва да стане от 15 до 30 минути след взимането на първата проба и това не позволява тестването да става вкъщи“, каза Денков. Вече има около 6% ваксинирани деца и около 4% преболедували, както и над 45% ваксинирани учители. Министърът допълни, че паралелките няма да бъдат карантинирани при положителен резултат от бързите тестове в клас. Карантина ще се налага само ако този резултат бъде потвърден в лаборатория от PCR или антигенен тест.

Образователният министър заяви, че никога не е подкрепял задължителната ваксинация на деца и на учители, но е убеден, че доброволната такава е необходима, за да продължим напред.