Общество

В последния момент: Тръмп разреши добива на нефт в дивата Аляска

Актът е определен като начало на климатична катастрофа

В последния момент: Тръмп разреши добива на нефт в дивата Аляска

Снимка: Hans-Jurgen Mager/Unsplash

В последните дни от управлението на Доналд Тръмп администрацията му обяви, че окончателно е одобрен планът да се отворят за добив на нефт огромни територии от някога защитената арктическа Аляска. Това е първата по рода си процедура по даване на лизинг (концесия) за откриване и добиване петрол в Арктическия национален резерват за диви животни (ANWR).

Покриващ около 19 милиона акра (78 000 кв. км), резерватът често се описва като последната голяма пустош на Америка. Затова е така критично място за дивите животни, който го обитават.

Гигантската площ е дом на много видове, сред които полярни мечки, северни елени и вълци.

След поредица спорове по темата, продължили десетилетия, все пак сериозен процент от площта на резервата ще бъде дадена за удовлетворяване на стремежите на петролния бизнес. Противниците на процедурата разкритикуваха прибързания й характер, идващ броени дни преди края на мандата на президента Тръмп

Групи от местни жители, силно свързани с ANWR, също се противопоставят на проучванията.

През зимните месеци бременните полярни мечки изграждат бърлоги, в които раждат малките си. Тъй като температурите се повишиха и морският лед стана по-тънък, тези мечки вече са започнали да правят своите бърлоги на сушата.

Резерватът е и дом на северния елен, приютил едно от най-големите стада в света – около 200 000 животни.

През пролетта стадото се премества в крайбрежната равнинна област на ANWR, тъй като е предпочитаната от тях територия за разплод.

Същата тази крайбрежна равнина сега е обект на бизнес интереси.

Нефтените компании са подкрепяни от правителство, докато защитниците на околната среда и коренното население нямат на какво да разчитат. 

Много от изследователите вярват, че сондажите могат да доведат до друга голяма петролна находка, като тази в залива Prudhoe Bay. Това е най-голямото петролно находище в Северна Америка и поддръжниците на концесията смятат, че ANWR споделя същата геология и потенциални запаси от суров нефт.

Американското бюро за управление на земите сега продава правата за сондиране на 22 парчета земя, покриващи около един милион акра. Тези концесии на нефт и газ продължават 10 години.

И докато изчисленията показват, че под убежището на дивите животни лежат около 11 милиарда барела петрол, то там няма пътища или друга инфраструктура, което го прави много скъпо място за сондажи за нефт.

Няколко големи американски банки вече заявиха, че няма да финансират проучвания на нефт и газ в района.

Опитът чрез съдебни дела в последния момент да се спре процедурата се провали, но противниците на петролните проучвания твърдят, че това няма да е краят на усилията им да защитят убежището от сондажи.

"Не можем да позволим на Тръмп да превърне този удивителен пейзаж в петролно поле."

Такава е тезата на Кристен Монсел, старши адвокат в Центъра за биологично разнообразие, който е отговорен за заведените дела срещу Доналд Тръмп и администрацията му.

 

Арктика изчезва. Защо това ни засяга?