Общество

В Канада откриха 751 необозначени индиански гроба

Те са на мястото на бивш пансион, използван за насилствена асимилация на коренното население

В Канада откриха 751 необозначени индиански гроба

Снимка: Mert Alper Dervis/Anadolu Agency

Индианско племе в Канада са открили 751 необозначени гроба на мястото на бивше жилищно училище в Саскачеуан. Нацията на Коуесес казват, че откритието е най-същественото от този тип в Канада до този момент. То идва няколко седмици след като останките на 215 деца бяха открити при подобно училище в Британска Колумбия.

„Това не е масов гроб, а необозначени гробове“, подчерта вожда от Коуесес Кадмус Делорме.

Жилищното училище The Marivel е било управлявано от Римската католическа църква от 1899 до 1997 г. в района на югоизточен Саскечуан, където племето в момента е ситуирано, пише BBC.

То е било едно от 130-те принудителни пансиона, финансирани от канадското правителство и управлявани от религиозните власти през XIX и XX в. с цел асимилиране на младото коренно население.

Около 6 хил. деца са починали, посещавайки тези училища, предимно заради лошите условия на живот вътре. Учениците често са приютявани в лошо построени, недобре отоплени и нечисти помещения.

Физическият и сексуален тормоз от сраната на училищният персонал, често е карал някои да предприемат бягство.

Настоящото откритие отбелязва първата фаза на усилията за откриване на подобни места в района. Вожд Делорме смята, че може гробовете първоначално да са били маркирани, но католическата църква да е премахнала обозначенията. Оптимистичен е, че църквата ще им съдейства в по-нататъшното разследване.

Все още не е ясно дали всичките 751 гроба са детски. Следва техническите екипи тепърва да установят подробностите по находката.

Между 1863 и 1998 г. повече от 150 хил. деца от коренното население са отнети от семействата им и поставени в подобни училища в Канада. Там често им е забранявано да говорят езика си или да практикуват културните си обичаи.

През 2008 г. Канада официално поднася извинението си за упражняване на подобен вид система.

 

Арменците и Пловдив – една вековна история