Общество

В долината на ергенските страсти

В долината на ергенските страсти

Вторият сезон на предаването „Ергенът“ заложи още по-категорични категории за женския идеал в противоречива селекция. 25-те жени участнички условно може да се разделят на 2 основни типажа в ярък контраст между външност и личност в едно. След като първият сезон с Виктор Стоянов беше силно критикуван като антифеминистки формат, който залага образа на жената като обект на избор като по каталог, обезличаващ личните й качества, вторият сезон тръгна дръзко с главен герой елегантният и изтънчен Евгени Генчев - изразено метросексуален мъж, пианист, ценител на изкуствата, човек с маниери. 

И в първия сезон кастингът на дамите участнички беше със силно присъствие на боди тунинга, а във втория сезон дозата е още по-кубикова. Но трудно се пише за видяното от екрана, когато у дома има две момичета тийнейджърки, които си сверяват часовника за световните тенденции в социалните мрежи, по-рядко от телевизията, но обществените норми се съставят в наслагването на образи. И колкото повече пластичните и козметични интервенции се повтарят като модел, толкова по-приемливи стават те за публиката. И толкова по-желани.

Боди тунингът като норма

Преди 5 години на семинар за дигитален маркетинг младо момиче, тръгнало да се развива като инфлуенсър, зададе абсурдният въпрос, който към днешна дата звучи съвсем резонно:

"Задължително ли е да имам пластични операции, за да ме приемат сериозно?

Мога ли да пробия в тази ниша, като съм напълно естествена, тъй като ще се занимавам с мода и бюти тенденции?"

Този въпрос поставя тенденции. Въпросът кое днес е новото нормално? Смятам, че предавания като „Ергенът“ още повече бетонират обществените представи за красота и женственост, особено за младите момичета и жени, които все още търсят себе си и формират личността си.  Поколението на днешните 40-годишни си съставяше представите за красота по Момичетата на късмета (сред които бяха Гала и Ива Екимова), Синди Крауфорд, Ева Херцигова, Татяна Патиц и чак тогава започна да се появява моделът "Памела Андерсън". Но какви паралели можем да правим, когато днешните родители изпращат дъщерята на абитуриентския бал с чисто нови силиконови гърди? 

Затова не е изненадващо, че преобладаващият профил на участничките в „Ергенът“ е такъв. Но дори една жена да е решила да направи подобрения, излагането на показ всичко и веднага не прави ли стоката твърде лесна, евтина и най-малкото не толкова желана? Вече никой ли не се вълнува от женската загадъчност, желанието жената да бъде ухажвана, завоювана, запленявана? Въобще - кой днес говори за чувства, когато цялата масова култура се основава на секс, леснодостъпни преживявания и заменими персони?

Тези неща не са ли важни, когато телевизията влиза в ролята си на възпитател на обществено мнение? Ако не вярвате, че смисълът се измества и мозъчните функции атрофират, погледнете предаването „Това го знам“ по БНТ за ученици, където се виждат ясно всичките пропуски на образованието и възпитанието, а става дума за участници, които са в гимназията и скоро предстои да вземат неподплатените с почти никакви знания дипломи за средно образование. И ще се влеят в пазара на труда!

Телевизията като послание 

Послания на предавания от типа на „Ергенът“ бяха обект на обсъждания и на СЕМ, но санкциите, наложени над продукцията от първия сезон, бяха глоби, които не засегнаха нито начина на снимане, нито на монтиране, нито на излъчване на предаването. Дори повечето шум по темата събуди още повече интерес. 

И тъй като това се определя като реалити формат, вероятно не е далече от истината, че това е представителната извадка за младата българка. Да, в селекцията има и нормални млади жени с образование, перспективни професии и визия за живота и мъжа до себе си, но интересно е да се проследи те какво търсят в такъв формат? Повечето участнички не крият, че са в предаването заради мигновената известност. Но тя също има поляризиращ знак и ефектите са едновременно върху зрителите и обществото, но и върху самосъзнанието – че не всичко, което има рейтинг и се обсъжда от хората, е задължително хубаво и не всичко, което лети - се яде. 

Още по темата: