Общество

Учебна година под карантина - ще се справи ли образователната система?

Образователната система е изправена пред огромно предизвикателство

Учебна година под карантина - ще се справи ли образователната система?

Над 700 000 български ученици от 1 до 10 клас, които са в принудителна ваканция заради коронавируса, ще получат свободен достъп до електронните учебници на издателство „Просвета“, обявиха на сайта му. Те

ще могат да подготвят уроците си у дома

благодарение на безплатен достъп до 33 000 дигитални ресурса на издателството. Същото важи и за електронните познавателни книжки за децата от детските градини и предучилищните групи.

Информацията за начина на ползване на електронните учебници може да откриете на сайта на издателството: www.e-prosveta.bg

„Просвета“ е най-големият издател в България в областта на учебниците и единственият член на Европейската асоциация на издателите на учебници. Именно оттам бе подета

инициативата за оказване на максимална помощ на учители и ученици

в условията на прекратяване на учебните занятия заради коронавируса.

Според справка в сайта на издателството, „Просвета“ предлага над 18 855 интерактивни тестове и упражнения, 118 триизмерни визуализации, 2161 видеофилма, 8473 аудиофайла, 228 презентации, 2365 фотогалерии, 360-градусови панорамни снимки, 484 анимации, кръстословици, пъзели и др.

Засега от най-големия образователен сайт у нас "Уча.се" не са реагирали на новите условия, резултат от епидемията с коронавирус.

Припомняме, че

от понеделник, 16 март, стартира електронното обучение в страната

което ще обхване 90 процента от учениците, а до сряда – 95 процента. Според министъра на образованието Красимир Вълчев 97 – 98 процента от децата разполагат с компютри у дома.

Към момента не се предвижда удължаване на учебната година, намаляване на следващите ваканции и промяна в датите за изпитите.

От вторник пък тръгват телевизионни уроци по БНТ 2 и БНТ 4.

Министър Вълчев обясни, че трудно се наваксва материал при пропуск от над 20 дни, но системата имала ресурс да се справи с предизвикателството, базирайки се на кризата с ученическата стачка през 2007-2008 г.. която продължи месец и половина.

Много от частните училища вече разполагат със системи за онлайн обучение, виртуални класни стаи и други методи за дистанционно преподаване на учебния материал. Емил Джасим, преподавател в частно училище "Увекинд" заяви пред бТВ, че техните ученици  от 5 клас нагоре работят с виртуална класна стая и преди грипната ваканция, а сега предстои въвеждането на онлайн обучение и за по-малките.

Остава въпросът за зрелостните изпити за 7-ми, 10-ти и 12-ти клас, Министерство на образованието още няма отговор как ще се реши този въпрос.

 

Моят дом е моята крепост, но и моят преоткрит рай