Общество

Турция глоби "Гугъл" с 36,65 милиона долара

Обвинението е за злоупотреба с господстващо положение

Турция глоби "Гугъл"  с 36,65 милиона долара

Снимка: Paweł Czerwiński/Unsplash

Продължават да се появяват явни доказателства, че правителствата имат механизми, с които могат да повлияят на работата на технологичните гиганти, особено когато тя е свързана със задушаване на по-малки или местни бизнеси и медии.

Турската комисия по конкуренцията например обяви, че е глобила Гугъл с над 296 млн. лири (36,65 млн. долара) за злоупотреба с господстващото си положение при услугите в областта на онлайн търсачките. Регулаторът направи изявление, в което посочва,  американският интернет гигант е давал предимства на своите услуги за сравняване на цени и на местната си търсачка пред тези на конкурентите.

В допълнение към глобата, комисията заяви, че в рамките на шест месеца Гугъл трябва да гарантира, че конкурентите й не са поставени на заден план.

В продължение на пет години най-голямата търсачка ще трябва да прави годишен отчет пред регулатора по този въпрос.

Турция има все по-обтегнати отношения с технологичните гиганти от Съединените щати. Миналата година страната заяви, че се готви да накаже Фейсбук с нарастващи глоби, ако компанията не се съобрази с новия закон за социалните мрежи. Критици твърдят, че законът може да се ползва за ограничаване на несъгласието.

В крайна сметка през януари тази година Фейсбук отстъпи и по това време разкри, че е започнал процес по назначаването на юридическо звено, което да служи като неин местен представител в Турция.

Новият закон е предизвикателство за онлайн платформите, защото дава възможност на властите да премахват съдържание от тях. Това от своя страна предизвиква опасения, особено след като Анкара затегна хватката си над масовите медии в страната.

През 2019 г. Европейската комисия също наложи на Гугъл глоба, в размер на 1,69 млрд. долара. Причината бе нарушаване на антитръстовите правила на ЕС за онлайн реклама.

 

Австралия срещу Фейсбук, Фейсбук срещу Австралия