Общество

Т.нар. “Гроб на Левски” беше премахнат

Един пример как не трябва да се правят нещата

Паметна плоча, поставена на място, на което се предполага, че може да е гробът на Васил Левски в София, беше премахната вчера от Столична община. Тя бе поставена на 18 февруари на ул. "Дамян Груев" №6 до болница "Сердика" и Министерството на земеделието. 

Инициативата във връзка със 150-годишнината от обесването на Апостола на свободата е на историка и изследовател Николай Иванов, който след дългогодишни проучвания на спомени на свидетели и архиви на Националния военноисторически музей, стига до заключението, че гробът на Левски се намира близо до сградата на Министерството на земеделието. Пред БНР той обясни, че мястото е определено  с помощта на сложни съвременни методи за измерване и съпоставка на исторически данни, ръчни скици на мястото от 1894 г. и днешни планове на София.

 

"Паркираният" гроб на Левски Честно казано очаквахме, че някой, някъде, някога ще направи подобен опит за преклонение...

Posted by Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia on Tuesday, 21 February 2023

Поставянето на паметната плоча е било подкрепено от районния кмет на Красно село Росина Станиславова и кметът на община Сухиндол. По-рано фотожурналистът Цветан Томчев каза по Нова телевизия, че площта е била наета като паркомясто за срок от една седмица срещу 12 лв. на ден. 

Къде е гробът на Левски обаче, и до днес не е ясно

До момента не е ясно къде точно са положени тленните останки на Апостола на свободата. Историци и археолози спорят и подкрепят различни теории, някои от които са базирани на спомените на съвременниците на обесването и данни за основните обекти и пътища в София от онзи период.  

Според една от версиите Васил Левски е положен в т. нар. "позорни гробища", където са погребвани престъпници - днес това е градинката пред Софийската математическа гимназия. Според някои сведения, обявени за първи път през 1936 година, гробът е в църквата църквата "Света Петка Самарджийска", където през 1956 г. започват археологически разкопки, които да проверят тезата.  През 1986 г. БАН взима решение да се постави паметна плоча до църквата. Тази версия е подкрепяна активно от писателя Николай Хайтов. Има и версия, основана на думите на Ванга, че тленните останки на Васил Левски се намират под църквата "Свети Николай Мирликийски Чудотворец" (срещу Софийската Света митрополия).