Общество

Tайно училище за момичета в Афганистан

В тайното училище се преподават уроци по един или два часа на ден, фокусирани върху математика, биология, химия и физика.

Tайно училище за момичета в Афганистан

(Photo by Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Добре скрито в пределите на жилищен квартал, се e приютило едно от новите "тайни" училища на Афганистан , което е символичен, но значим акт на неподчинение срещу талибаните. Около дванадесет тийнейджърки посещават час по математика, а пред тях смело застава учителка, която е приела като лична мисия да образова младото поколение.

„Наясно сме с надвисналите заплахите и сме разтревожени“, казва единствената учителка пред „BBC”, но добавя, че образованието на момичетата си струва риска.

В повечето провинции от талибаните е наредено средните училища за момичета да останат затворени. Импровизираното "тайно" учебно заведение, което посещава екипът на медията, изглежда наистина впечатляващо - създадената класна стая разполага с редица чинове спретнати в синьо и бяло.

„Правим всичко възможно да запазим обучението в тайна“, казва учителката, „но дори и да ме арестуват и да ме измъчват, съм сигурна, че ще си е струвало.“

Още през март мнозина таяха надежда, че училищата за момичета да отворят врати отново. Но само час след като ученичките започват да пристигат, ръководството на талибаните обявява внезапна промяна в политиката. За учениците в тайното училище  предизвикателството е голямо.

„Минаха два месеца, а училищата все още не са отворени “, казва 19-годишно момиче, което посещава импровизираната класна стая. „Това ме натъжава“, допълва тя, като покрива лицето си с длани, за да сдържи сълзите си.

Въпреки това се усеща и осезаем дух на свободна воля и желание от страна на момичетата да се борят за полагащите им се изконни права. 15-годишна ученичка иска да изпрати съобщение до други момичета в Афганистан, с което да ги окуражи: „Бъдете смели, ако сте смели, никой не е в състояние да ви спре“.

Началните училища за по-момичета са отворени отново, като любопитното е, че се наблюдава ръст на посещаемостта след подобряването на сигурността в по-отдалечените части на страната, не е ясно обаче кога и дали по-големите момичета ще бъдат допуснати обратно в клас.

Талибаните казват, че първо трябва да се създаде правилната „ислямска среда“, макар  училищата вече да са били разделени по пол и никой да не е напълно сигурен какво означава това. Талибаните многократно заявиха публично, че училищата за момичета ще бъдат отворят отново, но също така признаха, че образованието на жените е „деликатен“ въпрос. По време на предишното им управление през 90-те години всички момичета бяха ограничени от възможността да ходят на училище, поради привидно посочената за причина „загриженост за сигурността“.

С днешна дата, според множество източници на „BBC“, влиятелни личности все още се противопоставят на идеята момичетата да се образоват. Междувременно от министерството на образованието също останаха изненадани от решението, с което ръководството отмени плановете им през март. Смята се, че някои талибани от по-висши кръгове са записали дъщерите си на обучение в Катар или Пакистан.

През последните седмици редица бяха издадени религиозни постановления, които подкрепят правото на момичетата да учат. Шейх Рахимула Хакани - афганистански духовник, който е дълбоко уважаван от талибаните, по време на пътуване до Кабул миналия месец се срещна с влиятелни фигури от тяхното управление.

„В шериата няма оправдание женското образование да не е разрешено“, казва той пред BBC. „Във всички религиозни книги пише, че женското образование е допустимо и задължително, защото, например, ако една жена се разболее в ислямска среда като Афганистан или Пакистан и се нуждае от лечение, е много по-добре, ако се лекува от жена лекар.“

Подобна фетва е издадена от духовници в провинциите Херат и Пактия в Афганистан. Това само доказва колко широко разпространена е подкрепата за образованието на момичетата с днешна дата в страната, дори сред по-консервативните кръгове, но не е ясно колко голямо влияние ще имат подобни призиви.Междувременно афганистански активисти за правата на жените се опитват да напомнят че това поколение момичета не заслужава да остане без образование.

В тайното училище се преподават уроци по един или два часа на ден, фокусирани върху математика, биология, химия и физика. Отговорната учителка знае, че има много други момичета, които биха искали да присъстват, но са ограничени от липсата на средства, както и от суровите забрани.

Учителката не е сигурна дали стандартните училища скоро ще отворят врати, но е решена да направи това, което зависи от нея,

„Като образована жена, това е мой дълг“, казва тя пред „BBC". Образованието може да ни спаси от този мрак."  Началото на една благородна война вече е поставено, а всеки, който се е осмелил да покаже сила на духа, вече е победител.

От учителка до ваксаджия: историята на една жена от Кабул