Общество

СЗО предупреждава: Пандемията не е приключила

"Намаляването на тестовете и последователността означава, че се заслепяваме за еволюцията на вируса."

СЗО предупреждава: Пандемията не е приключила

Снимка: Maxime/Unsplash

Пандемията Ковид-19 със сигурност не е приключила. За това предупреди ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Гебрейесус. Той отправи предупреждението, въпреки намаляването на случаите след пика на вълната с варианта Омикрон.

Гебрейесус каза пред служители, събрали се в Женева вчера, за откриването на годишната среща на СЗО, че "намаляването на тестовете и последователността означава, че се заслепяваме за еволюцията на вируса". Той също така отбеляза, че почти 1 милиард души в страните с по-ниски доходи все още не са ваксинирани.

Въпреки че има напредък, след като 60% от световното население е ваксинирано, "не е свършило никъде, докато не свърши навсякъде", каза Тедрос. 

"Регистрираните случаи се увеличават в почти 70 държави във всички региони и това в свят, в който нивата на тестване са паднали", добави той.

Смъртните случаи се увеличават в Африка - континентът с най-нисък обхват на ваксинации, каза той, и само 57 страни - почти всички от които богати - са ваксинирали 70% от хората си. Макар че предлагането на ваксини в света се е подобрило, има "недостатъчен политически ангажимент за въвеждане на ваксини" в някои страни, пропуски в "оперативния или финансов капацитет" в други, каза той.

"Като цяло виждаме колебанието относно ваксината, водено от дезинформация и дезинформация."

"Пандемията няма да изчезне магически, но можем да я сложим край", каза още той. 

Очаква се Тедрос Гебрейесус да бъде назначен за втори петгодишен мандат тази седмица на Световната здравна асамблея, годишната среща на страните-членки на СЗО.

Междувременно битката на Китай за "нулев Ковид" продължава да изглежда все по-сюрреалистично на фона на лесно разпространяващия се Омикрон вариант на вируса. 

Сривовете във веригите на доставки, причинени от локдауните във "фабриката на света", вече предизвикват проблеми за компаниите и потребителите на всички континенти. Забавянето в Китай лишава глобалната икономика от ключов двигател на растеж в момент, когато тя вече се задъхва от висока инфлация и ефектите от войната в Украйна

Като лъч надежда за местните Шанхай частично възобнови работата на обществения транспорт в неделя, давайки знак за постепенно отваряне след близо два месеца на изолация от външния свят. Най-големият град в Китай е почти изцяло затворен от април, когато се превърна в епицентър на най-тежкото огнище на коронавирус в страната, която се стреми към "нулев Ковид". 

 

СЗО критикува фармацевтичните компании за големите печалби през пандемията