Общество

„Системата ни убива“: урок по непримиримост

Какво научихме за човешкото достойнство?

„Системата ни убива“: урок по непримиримост

Снимки: фейсбук страница на „Системата ни убива“

Площадът е техният дом. Поради една очевидна нелицеприятна причина. Акустиката там е по-добра, отколкото тази между стените на домовете, които ги обричат на безмълвно заточение. Заточение, станало факт не заради нечия вина, а заради „дързостта“ на едни жени да бъдат майки на деца с увреждания, търсещи достойно бъдеще в границите на собствената си страна. Именно смелостта и непримиримостта към статуквото, погрешно разбирани като дързост, са в основата на това тези жени да потърсят новия си дом някъде под затворените прозорци на държавните учреждения. Защото „Системата ни убива“, а единственото нещо, което не можем да позволим да отнеме, е човешкото достойнство. Дори опазването му да означава временно лишение от познатия ни комфорт и сблъсък с нападки, че децата с увреждания са инструмент за злоупотреби на протестиращите си майки (същите обвинения, които можем да отправим към премиера, който не почувства срам от това да употреби внуците си в името на политическите си безсрамия).

Пожелахме площадът пред президентството да стане и наш дом, макар и за броени минути. Локацията е неслучайна. Едновременно гарантира видимост, но и удобство за гражданите, преминаващи покрай Софийския университет. Блокадата бе доброволно преместена оттам в името на солидарността. В „Триъгълника на властта“ чухме един урок по непримиримост. Димитрина Русева от „Системата ни убива“, която застава зад думите си с името си, е жена, чието недоверие към медиите е защитен механизъм срещу преиначаването на смисъла на каузата. Но с нас, Момичетата, тя сподели, че протестът е безсрочен и че нищо не може да го спре – нито времето, нито умората, нито неодобрението на околните. 

Има хора, които твърдят, че нямате място на антиправителствения протест. Защо се присъединихте към протест с искане за оставка на правителството и главния прокурор?  

Димитрина Русева: Ние сме на този площад с искане за оставката на правителството още от първи март. Мога да кажа, че сме пионерите на този протест. Отговорът е очевиден, защото на мястото на Бисер Петков, който беше първият министър на труда и социалната политика (не политик, а експерт), който обърна внимание на нашите проблеми и който наистина видя децата ни и разбра за какво всъщност се борим, съвсем демонстративно беше назначена Деница Сачева. Жена, която от първия ден застана срещу нашите каузи и започна масирана атака срещу Закона за личната помощ, обявявайки го за несправедлив, сипейки куп лъжи, очевидно по поръчка на правителството. Нашата кауза, заради която в продължение на седем месеца лежахме по палатките и която беше първата малка крачка към по-справедлива реформа в социалната сфера, бе стъпкана демонстративно от Деница Сачева. Нашето опасение е, че това е по-нататъшната цел на цялото правителство и конкретно на господин Борисов. Той иска да докаже как няма ние да командваме, как той ще разпорежда какво да се случва. Показаха ни, че правителството вече работи в съвсем различна посока. Загрижеността, която беше демонстрирана към нашите проблеми, е била само привидна. Затова взехме решение, че настоящото правителство не работи в полза на хората и по никакъв начин няма да се обърне към нашите проблеми с разбиране. Ето защо е време да си върви. 

На мнение ли сте, че Деница Сачева е катализатор на разделението между хората с увреждания? Като пример за това може да послужи организираната от нея конференция. 

Димитрина Русева: Деница Сачева е поставена в кабинета на Борисов като едно острие, като проводник на политиката на цялото правителство. Не мисля, че идеите, които прокарва, са изцяло нейни. Борбата ѝ е единствено в посока на нейното кариерно развитие, както тя сама заяви.  

Освен Деница Сачева има и друга спорна фигура, с която се борите. Това е Валери Симеонов. Преди дни премиерът заяви, че евентуално подаване на оставка ще тласне някой от коалиционните партньори в лицето на Симеонов или Красимир Каракачанов към премиерския пост. Тълкувате ли идеята като цинизъм от страна на Борисов?

Димитрина Русева: Това няма да бъде първият цинизъм. Целта на този протест и на хилядите хора, които 33-ти ден са тук, не е подмяна, а промяна. Тоест желаем да си отиде цялото правителство. Вече бяхме свидетели на пет оставки, но както казва народът, това е: „Преоблякъл се Илия, погледнал се –  пак в тия“. С това по никакъв начин няма да се задоволим. А дори не желая да коментирам Валери Симеонов. Той отдавна е мъртъв за нас, колкото и грубо да звучи.

Има ли политици, които да се ангажират с проблемите на хората и децата с увреждания? Имате ли доверие в конкретна личност, която да заеме мястото на Борисов?

Димитрина Русева: В никакъв случай няма да издигнем култови личности. Заставаме зад хората, които биха разбрали проблемите ни и биха прокарали политиката, която от толкова години се опитваме да постигнем. Всъщност това, към което се стремим, са европейски практики. Не откриваме и не търсим нищо ново. Искаме Европа да влезе в социалната сфера в България. 

Прочетете повече...


Вие сте в палатките в началото на март. Колко дълго ще можете да поддържате протеста, в случай че исканията Ви не бъдат уважени?

Димитрина Русева: Надявам се да не се налага да прекарваме зимата в протестна обстановка. Надявам се в главата на нашия премиер да светне червена лампичка и да осъзнае, че няма как да се подиграва със своя народ още дълго. Но ако все пак този черен сценарий се сбъдне, ние наистина няма да се откажем. Доказали сме, че за нас метеорологичните условия не са важни. Единствено целта е важна. 

Нека отново отправим поглед към нападките срещу Вашия протест. Как бихте отговорили на тях? 

Димитрина Русева: Лошото в България е, че срещу всеки един, който е надигнал глас, независимо дали сме ние, или не, винаги се появяват тези нападки. Това е много жалко, защото българинът е придобил представата, че за да излезеш, да надигнеш глава и да отстояваш правата си, си платен. Много жалко за тази теза!

И за финал: как биха могли да Ви помогнат гражданите, които Ви подкрепят? Има ли нещо, от което се нуждаете? 

Димитрина Русева: За нас най-голямата помощ е съпричастността към хората с увреждания, и то не единствено спрямо нашите деца, а също и присъствието. Ако ме питате за дарителски сметки и други всеизвестни начини за подпомагане, то ние не събираме пари, не приемаме парични дарения. Ние сме национална гражданска инициатива и целта ни е просто да отстояваме права, а не да трупаме сметки. 

 

Протести 2020: да се поучим от предците си