Общество

Системата нe работи, спасяваме се поединично

Делото на давещите се

Системата нe работи, спасяваме се поединично

Делото на давещите се..., този крилат израз от "Дванайсетте стола" на Илф и Петров описваше безкрайно точно битието ни по време на социализма, но е още пó на място сега. Особено по време на епидемия, за която нашите здравни (и изобщо) власти не успяха да се подготвят. Въпреки че знаеха какво предстои, макар да имаха няколко месеца на разположение. За няколко седмици изпаднахме в парадоксалната ситуация да разчитаме не на системата на здравеопазване, а единствено на себе си. Макар епидемията от Covid-19 да е най-големият проблем в страната в момента, българските граждани са оставени сами да се справят с него.

Сами се диагностицираме, плащайки си тестовете. Сами се карантинираме, защото понякога РЗИ не смогва да се обади на всички позитивни. Сами се лекуваме, защото личните лекари не успяват да отговорят, а и лечение по телефона не е точно лечение. Сами си изписваме лекарства, едва ли остана човек, който да не знае какво се предписва в случай на коронавирусна инфекция – антибиотици, антиколагуланти и добавки за имунната система. Сами си търсим линейка, за да ни закара в болницата. Сами си търсим болница. Само кислородни апарати още не сме започнали да си купуваме, но няма да се учудя, ако по-заможните са започнали да го правят...

Едва ли остана човек, който да не познава някой, позитивен или болен от Covid-19. С разпространението на болестта обаче се разпространяват и лични истории, които допълнително нагнетяват стреса и паниката в обществото. На едни, които са позитивни, РЗИ не се обажда. В същото време се обажда на човек, който се е записал за тест, но си е тръгнал, без да го направи, и му съобщава, че е позитивен.

Разкарването по болници и задържането на линейки, докато се намери място и решение, е описано в толкова много лични истории, че вече не можем и да се скандализираме. Сериозно съмнение предизвикват данните за липсата на свободни легла в много столични болници. Проверките се извършват от същите тези здравни инспектори, които не смогват да проследят всички заразени. Мнозина от директорите на болници не са съгласни със заповедта всяка болница да приема болни от коронавирусна инфекция и правят всичко възможно да я заобиколят. От реномирана столична болница разказаха пред "Момичетата от града", че официално са разкрили 6 легла, но не са приели нито един пациент с Covid-19, а при проверка местят в тях други пациенти, за да покажат, че стаите са пълни.

В същото време, всички планови операции и прегледи са спрени, което за мнозина е бомба със закъснител. Повишаването на случаите, които не са диагностицирани навреме ще ни застигне на етап, в която цялата система ще бъде на предела на възможностите си. Хуманитарна катастрофа предричат активни граждани във ФБ, докато премиерът иска "по един фургон и един професор" пред всяка болница. Само че, г-н Борисов, фургон и професор не са от един и същи порядък. За едното трябват култура, образование и време, а за другото стига и вашето управление.

Наближава времето, в което личните трагедии ще се превърнат в статистика. Тогава ще ни е все едно кой е прав и кой крив. Дали управниците са си свършили работата или заслужават не само оставка, но и разследване. За престъпна небрежност или бездействие.

Наближава моментът, в който всеки ще мисли само за себе си, а това при липсваща държава е най-добрата възможна стратегия. 

P.S. Според оповестената днес нова заповед на министър Ангелов, ще бъдат обособени специализирани болници за борба с Covid-19. Всяко голямо лечебно заведение ще бъде задължено да открие 200 легла. Очаквайте подробности!

 

Ръкоплясканията вече не помагат