Общество

Ще се справи ли Великобритания с изолацията от света?

Безпрецедентен случай в историята

Ще се справи ли Великобритания с изолацията от света?

Снимкa: Getty

След като Лондон съобщи за нов щам на коронавируса, над 40 държави ограничиха пътуването на своите граждани от и до Великобритания. Това създаде транспортен хаос и опасения от недостиг на стоки, а британският премиер е под натиск да въведе национална карантина.   

Нидерландия първа обяви драстичните мерки, а след нея границите си за Обединеното кралство затвориха Белгия, Австрия, Италия, Ирландия, Швейцария, Чехия, Швеция, Финландия, Хърватия, Литва, Латвия, Естония и Румъния.

Франция забрани всички пътувания от Великобритания за 48 часа, включително и на камиони, превозващи стоки през тунела под Ламанша, което доведе до затварянето на най-голямото британско фериботно пристанище в Дувър от другата страна на Ламанша. А премиерът Борис Джонсън разговаря с френския президент Еманюел Макрон за облекчаване на хаоса, предизвикан от блокадата

Спряха и влаковете под Ламанша към Франция, Белгия и Нидерландия, а Германия допуска на своя територия само товарни самолети. Гърция въведе 7-дневна задължителна карантина за всички пристигащи от Обединеното кралство, а Кипър също ще карантинира пътниците за 2 седмици.

Контролът върху пътуванията се решава от националните правителства, но Европейската комисия има право да координира и да дава препоръки на страните-членки в Съюза.

Новият щам обаче вече е регистриран и в други държави, сред които Италия, Нидерландия, Дания и Австралия. Говорителят на националния противоепидемичен щаб в Белгия също информира, че новата мутация е в Белгия поне от септември. Според местните власти това може да е причина за ръста в броя на заразените от началото на есента.  Заради разпространението на щама, Турция забрани полетите на само от Великобритания, но също и Нидерландия, Дания и Южна Африка, където също са регистрирани случаи с новата разновидност на коронавируса. Израел също ограничи не само Великобритания, но и Дания и Южна Африка и даде заявка, че ще разширява списъка със забрани за пътуване от и до определени държави, ако в тях бъдат установени огнища на новия щам. Канада, Чили, Аржентина и Колумбия също забраниха полетите от и до Обединеното кралство.

Какво означава всичко това за Великобритания?

Ситуацията е безпрецедентна в историята – досега никоя държава не е била изолирана от почти целия свят. В основните летища във Великобритания настъпи транспортен хаос, след като хиляди чужденци и туристи опитаха да напуснат страната в последните часове преди забраната за пътуване да влезе в сила. Летищата в Лондон се изпълниха с хора, което компрометира тяхната сигурност и направи спазването на дистанция невъзможно. Местното правителството определи  като „безотговорни и опасни“ опитите на гражданите да избягат от страната като от потъващ кораб. Прогнозира се изолацията да остане в сила до Великден, но премиера Борис Джонсън увери, че доставките на ваксини няма да бъдат засегнати.

Междувременно тировете, транспортиращи храна, също останаха блокирани. Затова се очаква магазините да се препълнят с хора, които искат да се презапасят, което пък от своя страна ще доведе до недостиг на стоки от първа необходимост.

Втората по големина верига супермаркети във Великобритания – Sainsbury's, предупреди още вчера, че недостиг ще се появи и ако транспортните връзки с континенталната част на Европа не се възстановят бързо. "Ако нищо не се промени, през следващите дни ще започнем да наблюдаваме недостиг на марули, някои видове салати, карфиол, броколи и цитрусови плодове. Всички те се внасят от континента по това време на годината", предупреди Sainsbury's, цитирана от „Ройтерс“.

Веригата призова правителствата на Великобритания и Франция да стигнат до решение, с което да се позволи незабавното пропускане на селскостопанска продукция и други храни през пристанищата. Транспортните ограничения засягат хиляди шофьори на тирове. И ако британските могат да обърнат и да се приберат, то чуждестранните остават блокирани.

"Шофьорите на камиони не влизат в контакт с хората, ние сме сами в камиона, самоизолираме се за три или четири дни наведнъж", коментира един от шофьорите на товарни камиони пред BBC Radio 4.

Какви мерки ще предприеме Обединеното кралство?

След като 40 държави затвориха границите си за Обединеното кралство, британският премиер е призован да въведе нов национален локдаун. Второ денонощие шофьорите на товарни камиони останаха заклещени в очакване границата с Франция да  се отвори за тирове.

Случаите на заразени с новия щам обаче зачестяват, а главният научен съветник на правителството професор Патрик Валанс, цитиран от БНР, предупреждава, че мутацията вече е навсякъде и повече райони трябва да влязат в най-високата четвърта степен на карантина. Предвижда се и скок на заразените около празниците.

Изолацията, освен физическа, има и политически последици – преговорите за Brexit би трябвало да са към своя финал, но към Борис Джонсън са отправени призиви за отлагане на значимото събитие. Причината – правителството е фокусирано в борбата с новия щам на вируса.

Mиниcтъp-пpeдceдaтeлят нa Шoтлaндия Hиĸoлa Cтъpджън, ĸмeтът нa Лoндoн Caдиĸ Xaн и Toбиac Eлyyд – член на британския парламент, поискаха Джонсън да yдължи пpexoдния пepиoд, ĸoйтo дъpжи Beлиĸoбpитaния в eдинния пaзap нa блoĸa и я oбвъpзвa cъc зaĸoнoдaтeлcтвoтo нa EC дo края на 2020 г. Ако удължаването стане факт,  пpeгoвopитe дa пpoдължaт и през 2021, информира Вlооmbеrg.  

 

"Лондон е затихнал" – кризата с новия щам през очите на една българка