Общество

Ще има ли София своя „Манхатън” – изцяло нов и модерен квартал?

Последната идея на главния архитект на столицата включва жилищен комплекс с ниско застрояване и озеленяване.

Ще има ли София своя „Манхатън” – изцяло нов и модерен квартал?

източник: photographella

В последното десетилетие столицата ни расте и се развива изключително в южната си част, там се появиха едни от последните „модерни” квартали. Главният архитект на града ни Здравко Здравков има идея този процес "да се обърне", а именно – в северната част на София да се построят жилища, културни и образователни центрове и дори парк на мястото на сега пустеещи складове и нефункциониращи жп линии.

Подобни начинания успешно са осъществени в някои германски градове като Хамбург, където бившите индустриални зони са превърнати след 2000 г. в Hafencity. Там днес има музей, концертна зала и пристанище.

По подобен начин си представя и главният архитект на София индустриалната зона, която се намира между Сточна гара и гара Подуяне – един оживен, модерен и пълен с живот нов квартал! Предвижда се той да бъде разположен в район от –  започва малко преди гара Подуяне, в момента пустеещо пространство между кварталите „Суха река” и „Редута”. Новият „квартал” ще продължава надолу успоредно на бул. "Данаил Николаев" и ще стига до Сточна гара. След 1989 г. районът е известен като място, където можем да намерим всякакви строителни материали.

Идеята е във въпросното каре да има бизнес център, офиси, учебни центрове и магазини. Като така главният архитект очаква във вътрешността на комплекса да има всичко, което покрива основните нужди на живущите и да не се налага те да пътуват. Предвижда се още трасето на част от жп линиите, които и към момента все още се използват и минават оттам, да бъдат „потопени” под земята и по този начин движението на влакове да не смущава живота на хората в бъдещия квартал.

До днес терените в тази част на столицата и прилежащите към тях сгради са собственост на НКЖИ (Национална компания „Железопътна инфраструктура”). НКЖИ е най-голямото държавно предприятие и единствен управител на железниците в България. На повечето от тях не се развива никаква дейност, има буйна растителност и изоставени постройки. Така че идеята на арх. Здравков не звучи никак безпочвена. И все пак… Възможно ли е един толкова мащабен като средства и изпълнение план да стане реалност? Към момента градската управа вижда грандиозното начинание да бъде възможно с помощта на публично-частното партньорство.

„Град в града” – така главният архитект на столицата вижда своя проект.

Той обещава ниска застроеност, богато озеленяване, условия за културен живот… Да си припомним и идеите за мащабни инфраструктурни проекти, които да развият северната част на столицата, които представиха още преди година и половина и от "Спаси София" – в техния "План за София" е заложено изграждането на нов многофункционален квартал, северно от Северната скоростна тангента, до кв. "Враждебна", разположен изцяло на общински терен („Нова София“), както и северен обход на центъра чрез поредица от тунели под бул. „Сливница“.

Всичко това звучи като сън на фона на толкова много квартали в София, чиито улици са осеяни с дупки, балконите на различните сгради нежно се докосват вечер, когато градът заспи, а някои са с тъжни и остарели фасади… Не ни остава нищо друго, освен да помечтаем, че наистина и София, като Хамбург, ще има своето „пристанище”, квартал за разходки и цивилизован живот. Кой би отказал такава мечта – за един красив и подреден град

 

Малко бягство за влюбени в сърцето на София