Общество

Санкциите в изкуството: Да не съдим хората по паспортите им!

В цяла Европа руски артисти, музиканти и филмови дейци бяха изключени от събития и конкурси като част от западните санкциите

Санкциите в изкуството: Да не съдим хората по паспортите им!

Берлинският театър върна завеса от ерата на Бертолд Брехт със символичния гълъб на мира - дело на Пабло Пикасо. Актът е част от солидарността с Украйна във военния конфликт

Снимка: Jens Kalaene/picture alliance via Getty Images

В цяла Европа руски артисти, музиканти и филмови дейци бяха изключени от различни събития и конкурси като част от санкциите, които Западът наложи на Русия заради войната в Украйна. Не стига това, ами се свалят поставки на базата руски произведения като например на Чайковски, Стравински, пиеси по Чехов, посочва "Дойче вече". Но колко далече стигат тези културни санкции и кого засягат всъщност?

От кино фестивала в Кан обявиха, че няма да приемат руски делегации тази година в знак на протест срещу руската военна агресия. Те обаче изразиха възхищение за руските кинаджии, които поеха риска да протестират в Русия срещу войната. Европейската кино академия единодушно осъди президента Владимир Путин и изключи Русия от всички кино награди.

Руските артисти също протестират

Въпреки заплахата от репресии, съпротивата на руските артисти в тяхната собствена страна расте все повече. Арт директорът на Болшой Театър Владимир Урин, за когото се смяташе, че е поддръжник на Путин и е носител на наградата Народен артист на Русия, е сред подписалите петиция към „всички онези, от които зависи конфликта, спирането на враждата и връщането на масата за преговори“. Значими културни дейци подписаха петицията, включително и кураторът на руския павилион на Венецианското биенале. 

„Няма място за изкуство, където цивилни умират под ракетен обстрел, когато гражданите на Украйна се укриват в бомбоубежища, когато руснаците протестират срещу ходовете на собствения си лидер“, написа в Instagram Кирил Савченков, един от артистите, подписали петицията.

От Венецианското биенале също забраниха участието на руски участници.

Германският пианист Ларс Фогт, който свири и в Русия, и в Германия и говори свободно руски, разказва за нещата от вътре: „Докато тази война продължава, няма да ходя в Русия. Знам, че в Русия има много хора, които не одобряват войната, но и много, които безусловно следват руската пропаганда през последните години". И добавя:

"Това промиване на мозъци в Русия просто доведе до отравяне на хората и за съжаление доста се отказаха да мислят“.

 

А повечето руснаци се информират основно от държавните медии. Фогт много харесва руската култура, руското гостоприемство и хумора, но е объркан, когато се срещне с недоброжелателни про-путински защитници.

„Не искам да свиря с такива хора. Те са променили мисленето си, променят и отношението си към всичко заради своето замъгляване“.

Сергей Лозница е украински кино режисьор и не одобрява крайното ограничаване на руски артисти в международни конкурси.

„Това, което се случва пред очите ни, е ужасно, но призовавам всички да не се изпада в лудост. Не бива да съдим хората по паспортите им. Нека ги преценяваме по делата им, по изкуството им“, казва Лозница в отворено писмо но Европейската кино академия.  

Сопраното Анна Нетребко и диригентът Валери Гергиев бяха помолени да се дистанцират от политиката на Путин и войната в Украйна. Гергиев запази мълчание, а Мюнхенският симфоничен оркестър, който дирижира, беше поет от други диригент.

Правото на свободата на мнение

А дали освобождаването на Гергиев е легално? На първо място правото на изразяване на мнение е записано в Европейската конвенция за правата на човека, както и в Германската конституция.

„Работодател не може да накара на сила един музикант да заеме политическа позиция, която не иска“, казва медийният адвокат Кристиян Золмеке и обяснява, че в тази ситуация Гергиев има правото да не заявява своята позиция или да я изрази непряко и от това не произлизат никакви санкции за работните му ангажименти. Наемникът има работни ангажименти и, ако политическите му разбирания не влияят на работата, няма причина за конфликт.

Гергиев смята да търси правата си в съда.