Общество

Руските военни в Беларус: военно шоу или катализатор на напрежение?

Защо е необходимо?

Руските военни в Беларус: военно шоу или катализатор на напрежение?

Снимка: OffNews

Протестната обстановка в Беларус се изостря и напрежението може да достигне връхната си точка съвсем скоро. Повече от три седмици стотици хиляди хора са по улиците на страната с искане за нови избори, стотици са задържани само през последните дни, а в столицата Минск бе струпана тежка специализирана военна техника, барети и полиция. Протестиращите са категорични, че резултатите от президентските избори, спечелени от Александър Лукашенко с 80% от гласовете, са манипулирани, докато самият Лукашенко продължава да твърди, че демонстрациите са инспирирани от САЩ и Европа, като балтийските страни, Чехия и Полша също са катализатори на напрежение. 

Междувременно обаче в Беларус пристигнаха руски десантчици, като официално обявената причина е участието им в армейския конкурс „Полярна звезда“, който започна на 23 август и ще продължи до 5 септември. На пръв поглед присъствието на руските военни в страната (която е най-близкият съюзник на Москва) изглежда преекспонирано в медийното пространство. Но поводът за тревога и още по-сериозното разпалване на общественото недоволство се крие в датата 27 август.

Тогава в рамките на конкурса се провежда и задачата „Щурм на сграда“. Демонстрирани са „безпарашутен десант от хеликоптер“, „освобождаване на заложници“ и „очистване на сградата“. Но и не само. Руският президент Владимир Путин заявява пред телевизия „Россия-1“, че „при нужда“ ще създаде резерв от специални части, които да се намесят в Беларус. Путин твърди, че е бил помолен от Лукашенко да създаде подобен резерв. Резервът няма да бъде използван, докато „екстремистките елементи в Беларус не минат границата и не започне вандализъм“, твърди Путин. 

Цялото изказване на руския президент, цитирано от „Свободна Европа“, гласи: „Ние, разбира се, имаме задължения към Беларус. И Лукашенко така постави въпроса: да му помогнем, ако има нужда от съответната помощ. Аз казах, че Русия ще изпълни всичките си задължения. Александър Григориевич ме помоли да се сформира резерв от служители на правоохранителните органи и аз точно това направих. Но се разбрахме, че той няма да бъде използван, докато ситуацията не започне да излиза извън контрол. И когато екстремистките, държа да подчертая, елементи, прикривайки се под разни лозунги, не минат определена граница и не започнат да безчинстват. Да палят коли, домове, банки, да се опитват да нахлуват в административни здания и така нататък“.

А понятието „безчинства на екстремистки елементи“ придобива все по-размити граници на съществуване особено на фона на проявената жестокост спрямо демонстранти в първите дни от протестите. Както и в съпоставка с информацията за полицейските блокади на Площада на независимостта и други основни места в столицата, както и на стотиците арести по време на демонстрациите срещу Лукашенко. 

 

Лукашенко брани себе си с автомат и цензура върху медиите