Общество

Решена е съдбата на Централната минерална баня

Ремонтът ще струва между 9 и 12 млн. лв.

Решена е съдбата на Централната минерална баня

Снимка: Михал Орела/Уикипедия

Северното и източното крило на сградата на Централната минерална баня ще бъдат преобразувани в балнеоцентър – това съобщи председателят на групата общински съветници ГЕРБ-СДС Малина Едрева, цитирана от пресцентъра на Столичния общински съвет.

"Минералните води са ценност за хората и градовете. След допълнителните проучвания, които бяха направени на дебита на водата за балнеолечение в Централната минерална баня, кметът Фандъкова възложи да се работи за създаването на балнеоцентър", поясни Едрева.

Съдбата на Централната минерална баня дълги години беше неясна, макар тя да е паметник на културата с национално значение. София е cъздaдена ĸaтo ceлищe именно блaгoдapeниe нa cвoя минepaлeн извop. Oт xилядoлeтия иcтopиятa и paзвитиeтo нa Cepдиĸa, Cpeдeц, Coфия e билo oĸoлo минepaлнaтa вoдa нa ceгaшния плoщaд "Бaнcĸи".

Слeд Ocвoбoждeниeтo eднo oт пъpвитe peшeния нa Coфийcĸaтa общинa дa ce peĸoнcтpyиpaт cтapитe минepaлни бaни, а през 1882 г. Общината тегли заем за целта. Πpeз 1889 г. ce oбявявa мeждyнapoдeн apxитeĸтypeн ĸoнĸypc, в ĸoйтo ocвeн бaня e предвидено и изграждането нa xoтeл. Кoнĸypcът e cпeчeлeн oт apx. Eмил фoн Фьopcтep oт Bиeнa и хотелът започва да се строи. Договорът обаче изтича и строителството спира. След няколко конкурса строежът все пак е завършен през 1913 г. и банята започва реално да функционира. Работи до 1986 г., когато е затворена поради лошото ѝ състояние.

Миналата година ви разказахме, че Столична община е одобрила три проекта за възстановяването на сградата, като и в трите е предвидена зона с минерални басейни и различни разкрасителни процедури. Планът предвижда северното и източното крило на сградата да се превърнат в балнеоцентър, използващ наличната минерална вода. Столичната община ще финансира преобразуването, като се очаква ремонтът на сградата да струва между 9 и 12 млн. лв.

Планът е изготвен на база детайлния анализ на ОП "Софияплан", който обединява концепциите за развитие на северното и източно крило на сградата на Централна минерална баня. Те бяха създадени от екипите на трите обединения, избрани след конкурс – "Софийски терми", "Историческа баня", "Кенго Кума и Асошиейтс" и "Ямазаки плюс Иванов архитектс".

 

Банята на раздора – ще се превърне ли архитектурният паметник в лаборатория?