Общество

Разбитото сърце на Бейрут

Ливан отново потъна в скръб

Разбитото сърце на Бейрут

Снимка: beirut.com
 

След гражданската война, тежката икономическа криза, конфликтите с Израел, периодичните терористични атаки и властващата корупция, изглеждаше, че няма какво повече да се случи на Ливан. До „черния вторник“, когато малката държава от Близкия изток отново потъна в скръб.

Какво се случи в Бейрут?

Вечерта на 4 август малко след 18 ч. местно време Бейрут е разтърсен от мощна експлозия. Тя събужда спомените за войната в относително спокойния от години град. Над 2750 тона от експлозивното вещество амониев нитрат избухват, изравнявайки района около пристанището в ливанската столица със земята. Складираното край порта взривоопасно химично вещество, което основно се използва за производството на торове, често намира употреба и при направата на самоделни бомби. В резултат от експлозията загинаха най-малко 145 души, 5000 са ранени, а 200 000 изгубиха домовете си. 

Сред загиналите има мъже, жени и деца. Разрушени са домове, болници, търговски обекти, сгради – паметници на културата, преобърнати са автомобили, а звукът от натрошаващите се прозорци още ехти в Бейрут. Дори в Кипър, отдалечен на повече от 200 километра, се усеща взривът. За да придобиете представа за ужаса в Бейрут, разгледайте галерията ни от снимки.

Терористичен акт или престъпна безотговорност?

В същия ден трибуналът на ООН произнeсе присъда срещу четиримата атентатори, членове на иранския клон на терористичната организация „Хизбула“, които са отговорни за смъртта на покойния президент на Ливан – Рафик Харири. Този факт провокира различни теории на конспирацията. А президентът на САЩ – Доналд Тръмп, каза, че случилото се в Бейрут изглежда като ужасна атака, причинена от някакъв вид бомба. Властите в Ливан обаче твърдят, че става въпрос за инцидент и за момента отхвърлят версията, че експлозията на 4 август е предизвикана умишлено. Според източниците е избухнал пожар в склад, който е обхванал и друг склад, където е бил съхраняван амониевият нитрат, и това е причината за взрива.

Обстоятелствата около „националната катастрофа“, както нарича случилото се бейрутският губернатор Маруан Абуд, предстои да се изясняват. В момента тече разследване. Министър-председателят на Ливан заяви пред медиите, че няма да се успокои, докато не открие човека, отговорен за експлозията. И не му бъде наложено най-строгото наказание, което законът предвижда. Задържани под домашен арест са всички служители на пристанищната администрация за периода след 2014 г.

В момента може да бъде заключено само, че този трагичен инцидент е предизвикан заради ужасна небрежност. Известно е, че силно взривоопасният материал се е намирал в склада повече от 6 години, без да бъдат спазвани необходимите мерки, които да гарантират безопасността на пристанището. 

Последствията

Докато Ливан е в траур, а вече и в двуседмично извънредно положение, много въпроси остават без отговор, но едно е ясно: още проблеми надвисват над гражданите на арабската страна. Докато екипите на спешна помощ продължават да откриват жертви насред руините в сърцето на Бейрут, финансовите затруднения на Ливан растат. Губернаторът Маруан Абуд заяви пред телевизия ABC, че взривът е причинил щети за най-малко 5 милиарда долара. Унищожен е и важен пшеничен силоз на пристанището. Това повишава опасенията, че малката държава в близките месеци ще се изправи пред голямата трудност да се изхранва. Прогнозите сочат, че икономическата криза, обвързана с безработица и понижаване на валутния курс, ще се засили.

Какво прави светът за Ливан?

Много международни и местни организации създават фондове за набиране на средства и изпращат първа помощ в Бейрут. Сред тях са: „Червеният кръст“, „Лекари без граница“ и „Американската агенция за международно развитие“. Франция изпрати два самолета със специалисти от спешна помощ, подвижно медицинско отделение и 15 тона медицински консумативи. Европейският съюз активира своята система за гражданска защита, за да набере оборудване и медицински работници, които да окажат помощ в зоната на експлозията. Германия, също съпричастна към трагедията на Бейрут, изпрати екип специалисти в откриването и спасяването на жертви. Други страни, сред които Русия, Бразилия, Великобритания, Палестина, Унгария, Тунис, Израел, Норвегия, Турция, Нидерландия, Къпър, Индонезия, Йордания, Египет, Чехия, Дания и Гърция, също изпращат спасителни екипи, кучета търсачи, хуманитарна помощ, банки кръв, хранителни продукти, парични дарения.

Автор: Десислава Колева

 

YouTube дава гласност на човешките истории с Life In A Day