Общество

Пролетния панаир на книгата в София и 6 причини да го посетим

144 издателства и любимите ви автори

Пролетния панаир на книгата в София и 6 причини да го посетим

Снимка: Момичетата от града

144 издателства от цялата страна ще вземат участие в Пролетния панаир на книгата, който започва днес. Най-голямото изложение е е разположено в 61 шатри пред Националния дворец на културата в София.

 Над 100 са събитията, предвидени в рамките на панаира. Сред тях са и срещи на читателите с любимите им автори. В сряда се очаква специален гост да бъде писателят Георги Господинов, който преди дни спечели международната награда „Букър“. 

Докато подписваме книги с Анджела, в конкуренция с Хелена Бонъм Картър на съседната маса :)

Posted by Georgi Gospodinov on Sunday, 28 May 2023

Паралелно с Пролетния панаир се провежда и Международен литературен фестивал за деца и младежи, чието мото тази година е „Чети и откривай“. Изложението ще бъде отворено от 10:00 до 20:00 часа в делнични дни и до 19:00 часа в почивните. Събитието се организира от Асоциация „Българска книга“. 

Ето 6 причини да посетим Панаира:

1. Да се срещнем с любимите си автори 

Тези срещи с известни, а и не толкова известни писатели, са най-вълнуващото нещо за един запален читател, който може да се докосне до техния свят. Самите автори също признават, че това са най-вълнуващите срещи, на които обменят много опит, мисли и идеи с тези, за които работят – своите читатели.   

Днес, 29 май, издателство „Сиела“ представя авторката си Юлия Спиридонова в 18:00 часа. По същото време писателят Христо Карастоянов ще раздава автографи върху новата си книга „Петият вагон“ на щанда на „Жанет 45“.

Във вторник, 30 май, от 17:00 ч. в шатрата на „Сиела“ ще бъде Радослав Бимбалов с новия си роман „Екстазис“. Двама от авторите на „Жанет 45“ Петър Чухов и Виолета Кунева ще ви очакват съответно в 18:00 и в 19:00 ч. А издателство  „Лист“ ще представи томчето „Хиатус“ от Георги Борисов и Анатолий Корольов в книжарница „Гринуич“ същия ден от 18 ч.

 

Паркът пред НДК отново е шарен и смислен. В шатрите има толкова прекрасни книги. Може да отидете, да посегнете и да си...

Posted by Radoslav Bimbalov on Monday, 29 May 2023

Сряда, 31 май: в 17:00 ч. „Сиела“ представят Теодора Димова, а в 18:00 ч. на щанда на „Жанет 45“ ще бъде Георги Господинов.

Също в 18:00 ч.: Едвин Сугарев, Ирен Петрова, Александър Арнаудов ще бъдат в шатрата на издателство „Знаци“. Издателство  ICU представя  Теодора Радева в 18:00 ч., а в 19:00 ч. може да се срещнете с Катерина Стойкова. В 19:00 в Литературния кът автографи ще бъде Олга Николова („Тайните на писането“, изд. „Просвета“).

Четвъртък, 1 юни: в 18:00 ч. авторката на документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина“ Ивайла Александрова ще бъде на щанда на „Жанет 45“, а в 19:00 ч. Иво Сиромахов ще ви очаква в шатрата на „Сиела“ с новия си роман „Бай Тошо“.

Събота, 3 юни: на щанда на „Сиела“ в 11:00 ч. ще бъде Захари Карабашлиев, а  Петя Кокудева ще бъде при издателите си от „Жанет 45“. 

В 12:00 ч. може да се срещнете Маргарита Петкова ще могат да се срещнат с нея в шатрата на издателство „Изида“, а  при „Жанет 45“ ще бъде Бойка Асиова. В 14:00 ч. Камелия Кучер ще раздава автографи на щанда на „Хермес“.  От 16:00 до 19:00 ч от „Жанет 45“ представят Иванка Могилска, Елена Алексиева, Емануил Видински и Цветозар Цаков.

Неделя, 4 юни: издателство „Хермес“ организира среща с академик Владимир Зарев.

2. На едно място получавате поглед над повечето издателства

На панаира бъдат изложени много нови заглавия, но все още измежду щандовете може да откриете книги, които вече не се намират в търговската мрежа. Това прави някои находки истински съкровища за библиофилите, особено що се касае до стари издания с изчерпани тиражи.  

Продължава на следващата страница...


3. Да купим книги на промоция

Някои издателства предлагат търговска отстъпка по време на Панаира на книгата - офертите не са за изпускане.

4. Да направим вълнуващ подарък

Понякога и да нямаме конкретна идея коя книга търсим, тя сама ще ни намери. Можем случайно да научим за някое интересно заглавие или автор, който сме пропуснали. Или пък да попаднем на старо издание, което вече не се намира така лесно. Подаръците – книги са важни и скъпи за тези, които четат и една предварителна подготовка кой какво иска да прочете, може да е само в полза на пазаруването на коледни подаръци.

 

5. Да се запознаем с нови хора на нашата честота

Четящите хора имат една особеност и тя е, че са отворени за света по един специфичен начин – макар и през книгите и четенето, те обикновено се вълнуват от сходни неща. А тематичните издателства привличат точната аудитория. Като например издателствата, които издават манга културата или тези, които издават пътеводители. Това са своеобразни клубове по интереси, а хората, събиращи се на тези щандове са наши потенциални приятели. 

6. Да научим новостите в технологиите

С навлизането на аудио книгите, все повече се говори, че хартиената книга остава на втори план. Дори да е така, четенето през електронен четец остава все така вълнуващо, предоставя безброй възможности за четене, за складиране на многобройни издания в едно устройство, за запаметяване на извадки, подчертавания, цитати и още куп полезни дейности, които иначе не смеем да правим с хартиената книга. А аудиокнигите разчупиха още повече представите за потребяване на литература и от четене, сега слушаме безброй интересни заглавия, които превръщат всекидневието ни в развлечение.