Общество

Професиите, които са застрашени от изкуствения интелект

Професиите, които са застрашени от изкуствения интелект

Снимка: PixaBay

Създателите на платформите за генеративен изкуствен интелект ги развиват все по-бързо и напоследък те се използват все по-широко. Тази технология е на път да промени драстично живота ни, единодушни са експерти и анализатори, в търсене на отговор на така важния въпрос колко голямо ще е очакваното въздействието на тази технология в различните професионални сфери.

Две нови проучвания показват, че платформите за генеративен изкуствен интелект, сред които е и чатботът ChatGPT, ще окажат съществено влияние върху професионалното развитие на мнозина от нас, а „най-застрашени” според данните, цитирани от БТА, са счетоводители, програмисти, преводачи и журналисти.

Според анализите на експертите на технологичната компания OpenAI, която развива ChatGPT и учени от Университета на щата Пенсилвания, сред професиите, които ще бъдат засегнати най-сериозно от развитието на изкуствения интелект, е тази на счетоводителите, тъй като поне половината от техните дейности биха могли да бъдат извършени много по-бързо от новата технология.

С повишено внимание трябва да са още математиците, програмистите, преводачите, писателите и журналистите, тъй като съвсем скоро изкуствения интелект може реално да започне да изпълнява част от професионалните им задължения, твърди още изследването.

Въпреки че понастоящем системите с изкуствен интелект все още не са съвсем прецизни и подават и неверни факти при отговорите си, те вече постигат забележителни резултати, когато им бъдат поставени задачи, свързани с превод на текст, класификация на данни, творческо писане (вече ви разказахме как оценяват ситуацията авторите) и генериране на програмен код. 

Изследователите предполагат, че повечето работни места ще бъдат променени по някакъв начин от възможностите на изкуствения интелект да работи с езикови модели и да ги развива, като професионалните задължения на около 80 на сто от заетите на пазара на труда в САЩ включват поне една задача, която може да бъде изпълнена по-бързо с помощта на изкуствен интелект, отбелязват авторите на проучването. 

Съществуват обаче и професии, при които новата технология към момента не би могла да играе значителна роля -сред тях са готвачите, автомеханиците и заетите в сферата на добива на нефт и природен газ, както и в сектора на селското и горското стопанство.

Друго проучване, проведено от експерти към американската инвестиционна банка Goldman Sachs, показва, че чатботът ChatGPT и другите платформи за генеративен изкуствен интелект, може да предизвикат "сериозни трусове" на пазара на труда. Според неговите данни две трети от работните места в САЩ и Европа  до известна степен биха могли да бъдат автоматизирани.

При повечето от професиите, които са изложени на риск в САЩ, изкуственият интелект може частично да замени между 25 на сто и 50 на сто от служителите, се казва в заключението на анализаторите. Те посочват, че в световен мащаб до 300 милиона работни места е възможно да бъдат засегнати от навлизането на ИИ. 

 

Фотография ли е генерираното от AI изображение