Общество

Предлагат "Шишман" да стане пешеходна

Може ли центърът на София да се превърне в красиво място?

Ремонтът на една от най-емблематичните улици в центъра на София – ул. "Цар Шишман", се отлага за трета поредна година. Въпреки че вероятната причина за разтрогване на договора с изпълнителя – "ДжиПи Груп",  е предпазване на фирмата от неизбежните тежки санкции, то това може да се окаже и нашият единствен шанс да я превърнем в една от най-живите улици на града. Като я превърнем в пешеходна. 

До този момент Столичната община предвиждаше да инвестира поредните няколко милиона в ремонта без съществено да промени визията и характеристиките на и без това тясната улица. Според извод на "Спаси София", базиран на проучване от април 2017 като част от проекта "София – град за хората", огромната част от преминаващите през ул. "Цар Шишман са пешеходци" – цели 74%, a автомобилите са значително по-малко – 25%. За велосипедистите остава скромният 1 %. 

Именно на база на резултатите, в плана за действие на арх. Ян Геел, поръчан от г-жа Фандъкова и единодушно приет от Столичния общински съвет, се предвижда ул. "Цар Шишман" да стане пешеходна зона. Оказва се, че и преброяване на "Спаси София" от 2020 г. показва подобни резултати – 86 % пешеходци, 12 % автомобили и 2 % велосипедисти. Т.е. още веднъж става ясно, че централната артистична улица трябва да ограничи автомобилното движение. Освен това пешеходният поток би помогнал на развитието на малкия бизнес на улицата, като направи достъпа до множеството магазинчета, заведения и ресторанти по-лесен. 

Проектът на Столична община не предвижда разширяване на тесните тротоари, които на много места са под законовия минимум от 1,5 метра. А елиминирането на бордюрите би било едно елегантно подобрение на достъпността на гражданите, особено за възрастните и хората с увреждания, смятат от "Спаси София". Съществуват и възможности за ограничено преминаване и паркиране на автомобили за живущите на улицата.

По ул. "Цар Шишман" има само няколко дървета, заради което улицата е неприветлива, прашна и некомфортна. Според общината липсата на зеленина би трябвало да бъде символично компенсирана с поставянето на ниска растителност в кашпи. От "Спаси София" предлагат на мястото на част от местата за паркиране, да се засадят нови и вече пораснали дървета, които да облагородят тази така красива, но занемарена улица. 

 

Гражданите към Фандъкова: "Няма ли вариант да крадете, без да ремонтирате нищо?"